Jeszcze dziwniejsze czasy, czyli PRL: Stranger Things. Rok 1985.

Zapraszamy na warsztaty dramaturgiczne, aktorskie i choreograficzne dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Praca z pod okiem profesjonalnych twórców i pedagogów.  W programie przygotowanie autorskiego spektaklu oraz występy na deskach Teatru Horzycy. 

Termin warsztatów 16 – 27 sierpnia. Zgłoszenia przyjmujemy do 5 lipca! Liczy się kolejność poprawnie wypełnionych zgłoszeń [materiały do pobrania na dole].

Koszt udziału w warsztatach to 250 zł.


Pokazy spektakli warsztatowych

Foyer II piętra: 26.08, godz. 17.00 (premiera)

                           27.08, godz. 16.00, 19.00


Jeśli jesteś fanem serialu Stranger Things to jest to przygoda dla ciebie!

Polska, połowa lat 80-tych XX wieku. Noc, koniec lata. Rozśpiewany autobus z harcerkami i harcerzami z Torunia gubi się gdzieś na leśnej drodze w głębi Borów Tucholskich. Kierowca idzie po pomoc i nie wraca. Młodzież zostaje sama. Szukając ratunku nastolatki natrafiają na opustoszałą wieś o nazwie Sokółka, z której tej nocy zniknęli wszyscy dorośli. Nie ma tu telefonów, radia, telewizji. Na niebie widać dziwną łunę. Las wypełniają zagadkowe hałasy i światełka. Ktoś porywa ludzi. Jak wydostać się z leśnej pułapki? Czy da się rozwiązać zagadkę tego miejsca? Czy za wszystko, co wydarza się w niesamowitej wiosce odpowiadają zagraniczni szpiedzy? Czy to sprawka kosmitów, pradawnych słowiańskich potworów z puszczy czy raczej działania miejscowej organizacji przestępczej? A może chodzi o tajemniczy ośrodek badawczy usytuowany na jednej z leśnych polan?

Znamy punkt wyjścia tej opowieści, nie znamy jej finału i żadnej z odpowiedzi.

Uczestnicy nie tylko zagrają na profesjonalnej scenie, ale także napiszą swoje role i przygotują dramaturgię spektaklu. Będą pracować w kilku grupach pod okiem reżysera, kompozytora, choreografa, scenografa i dramaturga. Dostępne będą rekwizyty, scenografia i kostiumy z magazynu teatru, część obiektów i strojów młodzież wykona sama.

Celem warsztatów jest nie tylko ćwiczenie gry aktorskiej, śpiewu i tańca, praca zespołowa, trening odpowiedzialności za siebie i grupę, ale także zdobycie umiejętności improwizacji scenicznej, pisania dialogów i monologów postaci teatralnych. Młodzież zdobędzie także ciekawe informacje dotyczące epoki, w której dzieje się akcja spektaklu. Pierwsze cztery dni pracy poprzedzą 45-minutowe wykłady, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakiej muzyki słuchali ich rówieśnicy przed 40 laty, jakie filmy oglądali, jak się ubierali i w jakim systemie politycznym żyli, co działo się wtedy na świecie, Europie w Polsce.

Projekt – Jeszcze dziwniejsze czasy – to podróż wehikułem czasu, spektakl – lekcja Historii i Historii teatru. Naszym celem jest zapoznanie się z kilkoma efektownymi konwencjami teatralnymi jak ekspresjonizm, symbolizm, surrealizm, teatr absurdu. Będziemy szukać inspiracji w filmach i teledyskach z lat 80-tych XX wieku, we współczesnych książkach i obrazach opowiadających o tamtych czasach. Spróbujemy przygotować sceniczną i zanurzoną w polskie realia wersję popularnego serialu Netflixa – Stranger Things. Jesteśmy przekonani, że w Polsce około roku 1985 mogły zdarzyć się jeszcze dziwniejsze, jeszcze bardziej niesamowite, jeszcze bardziej przerażające wypadki niż te, które uformowały Jedenastkę i jej przyjaciół z Hawkins.


Warunkiem przyjęcie na warsztaty jest nadesłanie pracy pisemnej na 1800 znaków. Temat pracy: Mój najstraszniejszy sen.

Zadanie:

Opiszcie najbardziej przerażającą rzecz, jaka się wam przyśniła. Oczywiście tylko taką, którą możecie się podzielić z innymi osobami. Zwróćcie w tym opisie uwagę na miejsce, w którym rozgrywa się sen, kto jest jego bohaterem (wy czy ktoś inny), na to, co właściwie się w nim wydarza i wyjaśnijcie, dlaczego was tak przeraził.

Wykorzystamy te opowieści w spektaklu. Będą podstawą dla monologów postaci i inspiracją do scenicznych improwizacji.

Zadanie oraz wypełniony formularz i podpisany regulamin należy wysłać na adres edukacja@teatr.torun.pl


Regulamin wydarzenia znajduje się w załączniku:

Formularz zgłoszenia do pobrania:


fot. Wojtek Szabelski [zdjęcie z warsztatów w ramach projektu “Młody Teatr”]

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.