Krzysztof Szekalski na podstawie książki „Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G.” Lutza van Dijka

Cholernie mocna miłość

Reżyseria: Aleksandra Jakubczak

Scena na Zapleczu


„Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka opowiada prawdziwą historię tragicznej miłości, która wydarzyła się w Toruniu. Młody chłopak, dorabiający śpiewaniem na niemieckich przedstawieniach w dzisiejszym Teatrze Horzycy, zakochuje się w oficerze Wehrmachtu. Dziś jest jedynym znanym Polakiem skazanym na mocy paragrafu 175 penalizującego homoseksualizm, który opowiedział swoją historię.

Spektakl „Cholernie mocna miłość” to historia miłości, która na zawsze zmieniała życie zakochanych. To przejmujące świadectwo walki o prawo do uczucia, które traktowane jest jak zbrodnia. To opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości i o strachu przed mówieniem o tym, kim się jest. Teofil Kosiński, główny bohater „Cholernie mocnej miłości”, marzył „by ludzie we wszystkich krajach świata w końcu pojęli, że karać za miłość i tolerować przemoc to zawsze przestępstwo”. Jaki świat by ujrzał dziś?

Premiera: 19 września 2020 r.
Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)
Ceny biletów: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 40 zł – szkolny


„Cholernie mocna miłość”

na podstawie książki „Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G.” Lutza van Dijka

reżyseria: Aleksandra Jakubczak

scenariusz/adaptacja i dramaturgia: Krzysztof Szekalski

kostiumy i scenografia: Jana Łączyńska

muzyka: Bartosz Dziadosz

wideo: Wojciech Sobolewski

reżyser światła: Jędrzej Jęcikowski

obsada:
Matka, matka StefanaMatylda Podfilipska,
Willi, młody żołnierz WermachtuWojciech Jaworski,
Mikołaj, brat StefanaMaciej Raniszewski / Łukasz Ignasiński
StefanBłażej Stencel (gościnnie),
Stefan 2, starszy StefanBartosz Woźny (gościnnie) / Borys Jaźnicki (gościnnie)

asystent reżyserki: Wojciech Jaworski

inspicjentka/suflerka: Iza Smużny

Fotografie: Wojtek Szabelski


Recenzje:

“W Toruniu powstał spektakl prosty, odważny i aktualny. Reżyserka przy wyraźnym politycznym zacięciu potrafi również operować znacznie subtelniejszymi środkami, pokazując widzom piękną historię miłosną, okrucieństwo wojny i gorycz przepełnionej strachem, a zarazem jakże odważnej starości. To cholernie ważny spektakl”.

Katarzyna Niedurny, Krytyka Polityczna

“[…] „Cholernie mocną miłość” ogląda się naprawdę dobrze – to jest bez dwóch zdań najlepszy spektakl Aleksandry Jakubczak. Podobnie zdają się widzieć sprawy toruńscy widzowie, którzy nagrodzili spektakl długą owacją na stojąco i natychmiast wykupili wszystkie bilety”.

Mike Urbaniak, Wysokie Obcasy

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.