lipiec
ndpnwtśrczptso
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Hamlet

  • opis
  • Zdjęcia
  • trailer
  • Plakat
  • Recenzje
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 27 października 2018 r., Duża Scena


Czy mogę nie być bohaterem?

Czy mogę nie być narzędziem zemsty w rękach przodków?

Czy mogę „nie być”?

Hamlet stoi w kaplicy pełnej trumien przodków, którzy wołają o pamięć, o zemstę. Być czy nie być? Mścić się czy się nie mścić? Pamiętać czy nie pamiętać? Uszanować świętość czy jej nie uszanować? Zbuntować się czy się nie zbuntować?

I jak ocalić siebie?

Hamlet w spektaklu w reżyserii Pawła Paszty jest współczesnym bohaterem Historii, człowiekiem żyjącym pod ogromną presją. Świadom swojego losu, wadzi się z Bogiem jak Konrad z „Dziadów”. Kłóci się z przodkami, sprzeciwia się swojemu przeznaczeniu. Czy może przeżyć życie w równowadze i pokoju czy też musi rzucić się w zwierzęcą walkę o honor, spełniając oczekiwania innych?


William Shakespeare

Hamlet”

Przekład: Stanisław Barańczak

Reżyseria: Paweł Paszta

Scenografia: Ewelina Brudnicka

Muzyka: Tomasz Jakub Opałka

Choreografia: Izabela Chlewińska

Współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Kuczkowska-Golińska

Występują: Małgorzata Abramowicz, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Wojciech Jaworski, Karina Krzywicka, Anna Magalska, Tomasz Mycan, Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Wawrzkiewicz.

Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerwy)

Zdjęcia i montaż: Waldemar Dziomba

Hamlet

„Forma przedstawienia została doskonale usytuowana w toruńskiej przestrzeni. Takie smaczki jak fajerwerki przy teatrze czy dzwony z wieży kościołów na starówce, które słychać na widowni, idealnie wpasowują tę październikową premierę w hasło teatralnego sezonu: „Tu w Toruniu”. Hamlet w reżyserii Pawła Paszty to klasyczny, a zarazem nowatorski spektakl. Powrót do formy teatru elżbietańskiego, gdzie aktorzy grają na cztery strony, stał się czymś nowym dla toruńskiego widza”. (Olek Dudziak, Radio Sfera)

„Cały spektakl zbudowany jest (…) na paradoksach: na poziomie estetyki zwraca się ku dawnym, dziś już klasycznym awangardom, z szacunkiem traktuje literę dramatu, ale buntuje się wobec jego skostniałych interpretacji, nie uciekając od formalnego kostiumu, stanowi mocny komentarz do współczesności, wreszcie unikając taniej publicystyki, jest wypowiedzią zdecydowanie polityczną. I w ramach tej formuły jedną z najciekawszych, jakie widziałem ostatnio na instytucjonalnych scenach. Jeżeli toruński Hamlet miałby być artystycznym credo Paszty, a wiele wskazuje na to, że premiera na współzarządzanej przez niego scenie dała mu przestrzeń do wyłożenia reguł, jakimi rządzić ma się jego teatr i ujawnienia wiary w jego możliwości – chętnie zostanę tej wiary współwyznawcą”. (Adam Karol Drozdowski, Teatr)

„Hamlet obsesyjnie dąży do obnażenia prawdy. Choć nie do końca z szlachetnych pobudek, ale z chęci odwetu. Z inspiracji ducha zamordowanego ojca; młody książę nie tylko niszczy własną miłość, ale też bierze na siebie odpowiedzialność za śmierć wielu niewinnych osób. Doprowadza do unicestwienia całego swego świata. Bardzo interesująco prowadzi tę postać Tomasz Mycan. Z pomocą kilku ciekawych pomysłów reżyserskich Pawła Paszty, nie zawsze poważnie, bo w błazeńskiej czapce wiedzie nas przez meandry duszy swego bohatera. I wraz z nim stawia pytanie- czy Hamlet ma prawo do szczęścia, czy musi mścić pamięć przodków?” (Anita Nowak, e-teatr.pl)

 

Rewolucja bez nadziei, Adam Karol Drozdowski, Teatr

Znaleźliśmy się w samym epicentrum złego snu księcia Danii, Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza

Dziady elsynorskie, Joanna Ostrowska, Teatralny.pl

Cmentarz. Książka. Chór. Zemsta, Ilona Słojewska, Dziennik Teatralny

(Nie)sprawiedliwa śmierć, Barbara Pitak-Piaskowska, Nowa Siła Krytyczna

„Hamlet” grany na pianinach, Mirosława Kruczkiewicz, Nowości

Być albo nie być na toruńskiej scenie, Olek Dudziak, Radio Sfera

‚Hamlet’ w Teatrze, Bartosz Adamski

„Hamlet” na święto Dziadów, Anita Nowak, e-teatr.pl

Za nami premiera „Hamleta” w Teatrze Horzycy. Iść czy nie iść – oto jest pytanie, Robert Kamiński, Tylko Toruń

Przekład: Stanisław Barańczak

Reżyseria: Paweł Paszta

Scenografia: Ewelina Brudnicka

Muzyka: Tomasz Jakub Opałka

Choreografia: Izabela Chlewińska

Współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Kuczkowska-Golińska

Obsada:

Klaudiusz – Wojciech Jaworski

Hamlet – Tomasz Mycan

Poloniusz, Laertes – Łukasz Ignasiński

Horacjo – Jarosław Felczykowski

Gertruda – Julia Sobiesiak

Ofelia – Mirosława Sobik

Chór – Małgorzata Abramowicz, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Ewa Pietras, Anna Magalska, Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Wawrzkiewicz

 

asystent reżysera: Mirosława Sobik

inspicjent/sufler: Anna Kruzińska

 

 

normalny – 40 zł, ulgowy – 30 zł, szkolny – 22zł