William Shakespeare

Hamlet

Reżyseria: Paweł Paszta

Premiera: 27 października 2018 r., Duża Scena


Czy mogę nie być bohaterem?

Czy mogę nie być narzędziem zemsty w rękach przodków?

Czy mogę „nie być”?

Hamlet stoi w kaplicy pełnej trumien przodków, którzy wołają o pamięć, o zemstę. Być czy nie być? Mścić się czy się nie mścić? Pamiętać czy nie pamiętać? Uszanować świętość czy jej nie uszanować? Zbuntować się czy się nie zbuntować?

I jak ocalić siebie?

Hamlet w spektaklu w reżyserii Pawła Paszty jest współczesnym bohaterem Historii, człowiekiem żyjącym pod ogromną presją. Świadom swojego losu, wadzi się z Bogiem jak Konrad z „Dziadów”. Kłóci się z przodkami, sprzeciwia się swojemu przeznaczeniu. Czy może przeżyć życie w równowadze i pokoju czy też musi rzucić się w zwierzęcą walkę o honor, spełniając oczekiwania innych?


William Shakespeare  

Hamlet 

(Hamlet, Prince of Denmark) 

przekład: Stanisław Barańczak 

reżyseria: Paweł Paszta 

scenografia: Ewelina Brudnicka 

muzyka: Tomasz Jakub Opałka 

choreografia: Izabela Chlewińska 

współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Kuczkowska-Golińska 

obsada:   

Klaudiusz – Wojciech Jaworski  

Hamlet  Tomasz Mycan  

PoloniuszLaertes  Łukasz Ignasiński  

Horacjo – Jarosław Felczykowski  

Gertruda – Julia Sobiesiak  

Ofelia – Mirosława Sobik  

Chór – Małgorzata Abramowicz, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Ewa Pietras, Anna Magalska , Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Wawrzkiewicz  

asystentka reżysera: Mirosława Sobik 

inspicjentka-suflerka: Anna Kruzińska 

Fotografie: Wojtek Szabelski

Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerwy)

Recenzje:

„Forma przedstawienia została doskonale usytuowana w toruńskiej przestrzeni. Takie smaczki jak fajerwerki przy teatrze czy dzwony z wieży kościołów na starówce, które słychać na widowni, idealnie wpasowują tę październikową premierę w hasło teatralnego sezonu: „Tu w Toruniu”. Hamlet w reżyserii Pawła Paszty to klasyczny, a zarazem nowatorski spektakl. Powrót do formy teatru elżbietańskiego, gdzie aktorzy grają na cztery strony, stał się czymś nowym dla toruńskiego widza”.

Olek Dudziak, Radio Sfera

„Cały spektakl zbudowany jest (…) na paradoksach: na poziomie estetyki zwraca się ku dawnym, dziś już klasycznym awangardom, z szacunkiem traktuje literę dramatu, ale buntuje się wobec jego skostniałych interpretacji, nie uciekając od formalnego kostiumu, stanowi mocny komentarz do współczesności, wreszcie unikając taniej publicystyki, jest wypowiedzią zdecydowanie polityczną. I w ramach tej formuły jedną z najciekawszych, jakie widziałem ostatnio na instytucjonalnych scenach. Jeżeli toruński Hamlet miałby być artystycznym credo Paszty, (…) chętnie zostanę tej wiary współwyznawcą”.

Adam Karol Drozdowski, Teatr
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.

zapisz się