Po piątkowym spektaklu “Reykjavík ’74” zapraszamy na spotkanie z reżyserką, dramaturżką i aktorami, które odbędzie się na Scenie na Zapleczu. Spotkanie poprowadzi kierownik literacki teatru, Beata Banasik.

Czas trwania spektaklu: 1 godzina 30 minut

////////

Prapremiera: 1 grudnia 2016, godz. 19.00 (czwartek)
2 grudnia 2016, godz. 19.00 (studencki piątek – po spektaklu spotkanie z reżyserką i aktorami)
3, 4 grudnia 2016, godz. 18.00 (sobota, niedziela)

Trailer – YouTube

W połowie listopada na Islandię pojechała delegacja Teatru im. Wilama Horzycy, która przeprowadziła rozmowy dotyczące rozwinięcia współpracy z Teatrem Miejskim w Reykjavíku (goszczącym w Toruniu w maju podczas Festiwalu KONTAKT  ze spektaklem „Mewa” w reż. Yanny Ross). Wyjazd został dofinansowany ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Przy okazji uczestnicy delegacji zbierali materiały dotyczące wydarzeń wokół których osnuty jest spektakl „Reykjavík’74”.

Również w listopadzie odbył się wyjazd drugiej grupy artystów – rezydencja artystyczna na Islandii zorganizowana przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie – który zaowocował m.in. plakatem do spektaklu oraz trailerem i materiałami filmowymi, które będą wykorzystane w przedstawieniu.

////

Rok 1974. W Islandii w tajemniczych okolicznościach ginie dwóch mężczyzn. Ich ciał nigdy nie odnaleziono, a w wyniku budzącego wiele kontrowersji, poszlakowego śledztwa do morderstw przyznaje się sześć młodych osób, które później wielokrotnie odwołują swoje zeznania. Po sensacyjnym procesie sąd wymierza surowe kary, w tym pierwszą w historii sądownictwa islandzkiego karę dożywocia.

Poprzez wnikliwe badania i własne śledztwo, twórcy spektaklu podejmują temat ludzkiego umysłu i pamięci, w którym fikcja i wyobrażenia mieszają się z rzeczywistością.


Udział biorą: Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski, Bartosz Woźny

Reżyseria: Katarzyna Kalwat
Tekst: Marta Sokołowska
Scenografia, kostiumy: Anna Tomczyńska
Światło: Paulina Góral
Zdjęcia i wideo: Tomek Tyndyk
Asystent scenografa: Stefania Jabłońska, Elwira Szyszka

fot. Tomek Tyndyk

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.