Narodowe Centrum Kultury, Teatr im. Wilama Horzycy oraz Centrum Kultury Dwór Artusa zapraszają coroczne wydarzenie skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. 

W tym roku Ogólnopolska Giełda Projektów odbędzie się w dniach 26-28 września w Toruniu. Będziemy przyglądać się projektom, które umożliwiły włączanie w działania różne grupy odbiorców ze szczególnymi potrzebami.

Dzięki różnorodnym propozycjom w programie, Giełda stanowi wyjątkową okazję do spotkania animatorów kultury i edukatorów z całej Polski, wymiany doświadczeń oraz podnoszenia swoich kompetencji.

Podczas trzydniowej konferencji osoby uczestniczące będą mogły wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach: prezentacji najlepszych projektów kulturalnych w sesji plenarnej oraz sesji posterowej, warsztatach stacjonarnych i online, wizytach studyjnych oraz wydarzeniach towarzyszących.

Rejestracja trwa do 4 września 2022 roku. Formularz rejestracyjny oraz informacje o wszystkich wydarzeniach znajdziecie na stronie www Narodowego Centrum Kultury.

Partnerem XII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów “Animacja + włączanie” jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/


Zapraszamy także do wzięcia udziału w wizycie studyjnej organizowanej przez Teatr jako wydarzenie towarzyszące Giełdzie:

Przestrzenie kreatywności, zaangażowania i emocji. Włączanie młodzieży

Miejsca: DomKultury! Bydgoskie Przedmieście, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka, Toruńskie Tęczowe Centrum Wsparcia i Integracji im. Teofila Kosińskiego „Równik”, Toruń

Jak angażować młodzież? Jak tworzyć działania, które w pełni odpowiadają jej potrzebom? Jak tworzyć przestrzenie twórczej współpracy z nastolatkami? Wielu animatorów kultury zadaje sobie te pytania. W Toruniu wyruszymy w podróż pełną inspiracji i dobrych praktyk, które będziemy mogli wykorzystać we własnych  działaniach realizowanych z młodzieżą. 

Wybierzemy się do Centrum Innowacyjnej Edukacji w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zwiedzimy wystawę dedykowaną w szczególności nastolatkom, która jest podzielona na ścieżki tematyczne: społeczno-kulturową, emocji i dojrzewania. Na ścieżce emocji można zapoznać się z podstawowymi emocjami, zajrzeć do “kapsuł emocji” i poszerzyć wiedzę na ich temat danej emocji, spróbować sił w rozpoznawaniu emocji, dowiedzieć się czym jest empatia, jaką pełni rolę i jakie są jej fizjologiczne podstawy. Ścieżka społeczno-kulturowa pozwala poznać obrazy dorastania, znaczenie grup pierwotnych i wtórnych, wyjątkowość każdej jednostki, sposoby komunikacji w świecie ludzi, zwierząt i roślin czy i inspiruje do pokonać porzucenia stereotypystereotypów. Stanowiska na ścieżce dojrzewania dotyczą m.in. rytuałów przejścia w różnych kulturach, zmian fizjologicznych w dorastających organizmie, zmian hormonalnych i ich wpływowi wpływu na organizm.

Odwiedzimy także Domkultury! Bydgoskie Przedmieście. To wyjątkowy dom kultury prowadzony przez Fundację Fabryka UTU, która zainicjowała także działalność klubu młodzieżowego Strefa. Te dwie przestrzenie przenikają się i nawzajem wspierają. O działalności miejsca w kontekście włączania młodzieży   opowie kolektyw złożony z animatorek/rów kultury, artystek/tów muzycznych i wizualnych, aktywistek/tów społecznych. Następnie   uczestnicy wizyty wezmą udział w warsztacie muzycznym, który uruchomi doświadczenie dźwięku w całym ciele. Za materiał do pracy warsztatowej posłużą między innymi tradycyjne pieśni kujawskie. 

Kolejnym miejscem, którego działalność poznamy bliżej, będzie Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka.  Misją WĘDKI jest dawanie dzieciom i młodzieży wsparcia jako wędki możliwości, aby samodzielnie powiększali swoje zasoby, nierzadko przykryte i zadeptane sytuacją życiową. Naszymi przewodnikami po przestrzeni Stowarzyszenia będzie młodzież, która opowie nam o tym, jak i dlaczego spędza w niej czas. Porozmawiamy także o metodzie streetworkingu z prezesem stowarzyszenia Wojciechem Przybyszem. Następnie weźmiemy udział w działaniach sportowych na boisku i przekonamy, czy sport w animacji kultury może być skuteczną metodą pracy, która rozwija kompetencje miękkie, relacje międzyludzkie i buduje zespół. Prosimy o zabranie sportowego stroju na zmianę i wygodnych, sportowych butów.

Ostatnim przystankiem będzie Toruńskie Tęczowe Centrum Wsparcia i Integracji „Równik”. Prowadzące je osoby opowiedzą o ofercie dla młodzieży oraz o działaniach realizowanych razem z młodzieżą w duchu podążania za jej kreatywnością i potrzebami.  Zwieńczeniem spotkania będzie warsztat, który w swojej prostocie i kreatywności zawsze przyciąga tłumy młodzieży – warsztat tworzenia przypinek. Uczestnicy wizyty będą mogli zaprojektować własne wzory przypinek.  

Zapisy: prosimy o zgłoszenie chęci udziału w wizycie studyjnej pisząc maila na adres promocja@teatr.torun.pl

Dodatkowych informacji o wizycie udziela Marta Wudarska tel./SMS tel. 783 833 389, 56 622 88 41

Informacje o dostępności wizyty:

Wystawa „Ścieżki dorastania” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie dostępna dla osób poruszających się na wózku.

Niestety część z miejsc (Stowarzyszenie WĘDKA, Równik, Dom kultury! Bydgoskie Przedmieście ) będzie niedostępna lub trudno dostępna dla osób poruszających się na wózku.  Mieszczą się one w kamienicach i główną barierą jest możliwość dotarcia na miejsce spotkania i warsztatów wyłącznie  schodami,. Prosimy o kontakt. Dołożymy starań, żeby znaleźć rozwiązanie.

Warsztaty sportowe na boisku będą uwzględniały potrzeby osób z ograniczoną mobilnością lub poruszających się na wózku.

Osobom z niepełnosprawnością wzroku zapewnimy wsparcie asystentów

Program warsztatów i spotkań będzie uwzględniał różne potrzeby uczestników.

Podczas wizyty studyjnej zapewnimy uczestnikom lunch

Harmonogram: 

8.30 – zbiórka pod Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, plac Teatralny 1 (możliwość zostawienia bagaży w teatrze)

8.45 – 9.00 – przejazd  do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

9.00 – 10.30 – zwiedzanie interaktywnej wystawy „Ścieżki dorastania”

10.30 – 10.45 – przejazd do Domukultury! Bydgoskie Przedmieście

10.45 – 12.15 – spotkanie z Domem Kultury! Bydgoskie Przedmieście

12.15 – 13.15 – lunch

13.15 – 13.45 – przejście spacerem lub przejazd komunikacją miejską w okolice toruńskiej starówki

13.45 – 15.15 – spotkanie ze Stowarzyszeniem WĘDKA

15.30 – 17.00 – spotkanie z Toruńskim Tęczowym Centrum Wsparcia i Integracji im. Teofila Kosińskiego „Równik”

Prowadzenie:

Kolektyw Domukultury! Bydgoskie Przedmieście – animatorki/rzy kultury, artystki/ści muzyczni i wizualni, aktywistki/ści społeczni

Wojciech Przybysz – geolog naftowy z wykształcenia i wykonywanego zawodu przez 7 lat. Od 2010 z wyboru streetworker oddający się działaniom społecznym skupiającym się na pracy z dziećmi i młodzieżą z miejskich ulic. Pracuje z grupą ponad 40 wolontariuszy. Wspólnie prowadzą placówkę dzienną, będąca nową formą placówki dziennej (Kluby Wolnego Czasu) w kraju wspieranej przez działania metod pracy outreach (streetworkingu, networking i partyworking). Towarzyszą obecnie ponad 400 podopiecznym w wieku od roku do 25 lat. Pracują na ulicach i podwórkach realnych, jako streetworkerzy oraz na ulicach i podwórkach wirtualnych (Internet i media społecznościowe będące dzisiaj cyfrowymi placami zabaw), jako networkerzy.

Marcin Gębicki – trener futsalu i piłki nożnej, animator sportowy, streetworker, a przede wszystkim wychowawca młodzieży. Autor inicjatywy “PIŁKA dla KAŻDEGO Toruń” – darmowych zajęć sportowych z trenerem dla i z młodzieżą. W najbliższym czasie planuje założyć UKS – Uliczny Klub Sportowy. 

Dorota Świechowicz – socjolożka, aktywistka, kierownik i współtwórca Równika. Od 2021 roku w ramach prowadzenia projektu Tęczowego Centrum Wsparcia i Integracji zajmuje się wspieraniem i pracą z młodzieżą LGBTQ+. W Centrum również jest odpowiedzialna za koordynowanie postępu projektu, prowadzenie mediów społecznościowych, administrację, organizowanie wydarzeń, zajęć, warsztatów oraz imprez okolicznościowych.

Julia Włodarska – studentka III roku psychologii. Aktywnie działająca w stowarzyszeniu od 2019 roku, obecnie wchodząca w skład zarządu stowarzyszenia Pracownia Różnorodności. W ramach działalności w Tęczowym Centrum Wsparcia i Integracji zajmowała się organizowaniem warsztatów o przeciwdziałaniu uzależnień oraz organizowaniem żywej biblioteki, jest również osobą koordynującą projekt Tęczowego Centrum Wsparcia i Integracji.

Emil Nawrocki – młody aktywista i częsty gość Równika. Dołączył do Równika ponad rok temu i od tego czasu pomaga w codziennej działalności i innych przedsięwzięciach. Od pół roku prowadzi konto Równia na Tik Toku, które stało się internetową sensacją zbierając setki tysięcy wyświetleń.

Feliks Łosiński – psycholog, wieloletni bydgosko–toruński działacz na rzecz osób LGBTQ+. Z Równikiem jest związany od samego początku współtworząc naszą przestrzeń oraz organizując różne wydarzenia, panele i zajęcia.

Przewodniczka: Magdalena Jasińska


Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.