Gdański Teatr Szekspirowski ogłosił nabór do konkursu o Nowego Yoricka. Teatr Horzycy jest partnerem w tym konkursie. Ponadto partnerami są Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

Konkurs o Nowego Yoricka adresowany jest do twórców i twórczyń debiutujących w polskim teatrze. Do konkursu mogą zgłaszać się również kolektywy twórcze.

O Nowego Yoricka walczyć będą trzy prezentacje „work in progress”, sfinansowane przez Festiwal kwotą 25 000 zł , przygotowane przez laureatów z trzema polskimi teatrami – z Torunia, Warszawy i Gdańska.

W ubiegłym roku wpłynęło aż 27 zgłoszeń od młodych reżyserów i reżyserek, a zwycięski projekt, „Zimowa opowieść” w reż. Pameli Leończyk, będzie miał w przyszłym roku swoją premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu o Nowego Yoricka jest Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka od lat współpracujący z Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.


Młodzi twórcy w ostatnich latach podchodzą z dużą nieufnością do dramatów Szekspira. Chcemy wszystkich zachęcić do odważnego spojrzenia i poszukania​ “Szekspira współczesnego”, aby nie przepisywać na nowo jego dramatów, ale szukać w jego tekstach – tematów, bohaterów, emocji, dzięki którym można nawiązać dialog ze współczesnym widzem. Zaryzykować i poszukać własnego głosu. Nowoczesność, to także dialog z klasyką – prowokujący, zadający pytania, kwestionujący przyjęte interpretacje. Jesteśmy bardzo ciekawi tego głosu nowego pokolenia reżyserów, a nasza publiczność, jest gotowa na taką rozmowę.

– Renata Derejczyk, Dyrektorka naczelna; Łukasz Czuj, Dyrektor ds. artystycznych, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.


Zgłoszenia przyjmowane są do 4 marca 2024 r. pocztą elektroniczną na adres fs.nowyyorick@gmail.com

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w regulaminie:

ZOBACZ REGULAMIN


Organizatorzy Festiwalu podtrzymują tradycję, spektakle biorące udział w konkursie o Złotego Yoricka, Nowego Yoricka i SzekspirOFF oceniane będą przez jedno międzynarodowe jury.

Zależy nam na tym, by nie różnicować spektakli biorących udział w konkursie o Złotego Yoricka, SzekspirOFF i Nowego Yoricka. Chcemy, aby nasze jury miało pełne spectrum tego co dzieje się w polskim teatrze, jeśli chodzi o interpretacje sztuk Szekspira

– mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.