Werdykt 22. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT

Jury w składzie:

Ramune Marcinkevičiūtė (Litwa)

Arthur Sonnen (Holandia)

Grzegorz Niziołek (Polska)

przyznało następujące nagrody regulaminowe:

Nagrodę I, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego otrzymuje przedstawienie: „The Blue Boy” w reżyserii Feidlima Cannona i Gary’ego Keegana z teatru Brokentalkers (w koprodukcji z Quaternaire), Irlandia
Nagrodę II, Prezydenta Miasta Torunia – Michała Zaleskiego otrzymuje przedstawienie: „Miasto Stavanger i okolice” w reżyserii Konstantina Bogomołowa, Teatr Liepaja, Łotwa
Nagrodę III, ufundowaną przez Konsula Honorowego Republiki Litewskiej p. Jerzego Bańkowskiego otrzymuje przedstawienie: „Mewa” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa, Wileński Teatr Miejski OKT, Litwa
Nagrodę Organizatorów dla najlepszego reżysera festiwalu ufundowaną przez Organizatorów otrzymuje: Oskaras Koršunovas, Wileński Teatr Miejski OKT, Litwa za przedstawienie „Mewa”
Nagrodę dla najlepszego młodego twórcy Festiwalu ufundowaną przez MARBUD GRUPA BUDOWLANA Sp. z o. o. w Toruniu otrzymuje: Martynas Nedzinskas za rolę Konstantego Trieplewa w spektaklu „Mewa” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa, Wileński Teatr Miejski OKT, Litwa
Nagrodę ufundowaną przez firmę CONSUS GROUP dla najlepszego aktora Festiwalu otrzymuje: Mariusz Kiljan za role Axla Rose’a i Wychowawcy Kolonijnego w spektaklu „Courtney Love” w reżyserii Moniki Strzępki, Teatr Polski, Wrocław, Polska
Nagrodę ufundowaną przez firmę CONSUS GROUP dla najlepszej aktorki Festiwalu otrzymuje: Rasa Samuolytė za rolę Maszy w spektaklu „Mewa” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa, Wileński Teatr Miejski OKT, Litwa
Nagrodę Gazety Wyborczej Toruń za najbardziej wnikliwe rozpoznanie współczesności otrzymuje: Oliver Frljić, reżyser przedstawienia „25.671” Teatru Prešeren, Słowenia

Nagrody pozaregulaminowe:
Nagrodę dziennikarzy akredytowanych na festiwalu KONTAKT otrzymuje spektakl: „Mewa” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa, Wileński Teatr Miejski OKT, Litwa
Nagrodę Radia GRA w Toruniu (Flisaczek) dla twórcy najlepszej oprawy dźwiękowej otrzymuje przedstawienie: „W stronę Medei” w reżyserii Emmy Dante, Sud Costa Occidentale i Aldo Miguel Grompone, Włochy

PROGRAM

24 maja (sobota)                                                                                                                                                 

Meno Fortas (Wilno/Litwa), Dante Alighieri Boska Komedia, reżyseria: Eimuntas Nekrošius
Brokentalkers (Dublin/Irlandia), Gary Keegan i Feidlim Cannon The Blue Boy, reżyseria: Gary Keegan i Feidlim Cannon
Teatr Titanick (Monachium/Niemcy), Ogniste ptaki, reżyseria: Uwe Köhler

25 maja (niedziela)

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (Bydgoszcz/Polska)/ Teatr Powszechny (Łódź/Polska), Elfride Jelinek Podróż zimowa, reżyseria: Maja Kleczewska
Brokentalkers (Dublin/Irlandia), Gary Keegan i Feidlim Cannon, The Blue Boy, reżyseria: Gary Keegan i Feidlim Cannon

26 maja (poniedziałek)

Teatr Prešeren (Kranj/Słowenia), projekt autorski Olivera Frljicia 25.671, reżyseria: Oliver Frljić                                   
Teatr Narodowy „Radu Stanca” (Sibiu/Rumunia), Gianina Cărbunariu Osamotnienie, reżyseria: Gianina Cărbunariu

27 maja (wtorek)                          

OKT/Wileński Teatr Miejski (Wilno/Litwa), Antoni Czechow Mewa, reżyseria: Oskaras Koršunovas
Przedsiębiorstwo Żeglugowe Sputnik (Budapeszt/Węgry), Péter Závada, Refleks, reżyseria: Dániel D. Kovács

28 maja (środa)          

Teatr Liepāja (Lipawa/Łotwa), Miasto Stavanger i okolice wg Mariny Krapiwiny, reżyseria: Konstantin Bogomołow
OKT/Wileński Teatr Miejski (Wilno/Litwa), Antoni Czechow Mewa, reżyseria: Oskaras Koršunova|
The Heartefact Fund/ Teatr BITEF  (Belgrad/ Serbia), autorzy: Selma Spahić, Natasa Govedarica, Filip Vujosević, Ermin Bravo, Alban Ukaj, Sanin Milavić, Damir Kustura, Maja Izetbegović, Milica Stefanović, Jelena Curuvija, Tamara Krcunović  Hipermnezja, reżyseria: Selma Spahić

29 maja (czwartek)                                                   

Teatr Polski (Wrocław/Polska), Paweł Demirski  Courtney Love, reżyseria: Monika Strzępka  
Noord Nederlands Toneel (Groningen/Holandia), Ko van den Bosch Fellini, reżyseria: Ola Mafaalani

30 maja (piątek)    

Sud Costa Occidental  (Palermo/Włochy), Spektakl-koncert wg Eurypidesa W stronę MEDEI, tekst i reżyseria: Emma Dante |
Teatr im. Wilama Horzycy (Toruń/Polska), Lukas Bärfuss Witaj, Dora, reżyseria: Krzysztof Rekowski (poza konkursem)

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.