Rozpoczęliśmy już intensywne prace nad kolejnymi premierami. Najbliższa – “Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reż. Łukasza Kosa – odbędzie się 20 listopada na dużej scenie – mówi PAP reżyser i dyrektor artystyczny toruńskiej sceny Łukasz Czuj.


Polska Agencja Prasowa: Po wakacjach Teatr im. Horzycy powrócił spektaklami “Osiem kobiet” Roberta Thomasa w reż. Adama Orzechowskiego. A co publiczność będzie mogła obejrzeć w toruńskim teatrze w nowym sezonie 2022/23?

Łukasz Czuj: Oczywiście, nadal eksploatujemy tytuły, które zrealizowaliśmy w minionym sezonie. W końcówce października będzie można zobaczyć dwa ważne dla nas spektakle, czyli “Noce i dnie” w reż. Michała Siegoczyńskiego i na małej scenie “Ćwiczenia stylistyczne” w reż. Evy Rysovej. Oba tytuły premiery miały wiosną 2022 r. i zostały bardzo dobrze odebrane przez publiczność.

O “Nocach i dniach” sporo już napisano i to przedstawienie zdobyło już rozgłos w Polsce. Ja natomiast chciałbym szczególnie zwrócić uwagę na “Ćwiczenia stylistyczne”, bo ten spektakl trochę przemknął i był mniej opisywany, a dla nas stanowił ważny eksperyment. Jest to rzecz oparta na dość awangardowym pomyśle literackim Raymonda Queneau. Za każdym razem widzowie oglądają inną wersję przedstawienia, ponieważ aktorzy przygotowali 99 etiud, opisujących właściwie jedno zdarzenie fabularne. Są one utrzymane w rozmaitych konwencjach stylistycznych, gatunkowych, teatralnych i literackich. Te sceny są na żywo losowane przez widzów i każdorazowo ustalana jest inna kolejność ich pokazywania. W efekcie podczas spektaklu publiczność ogląda około 30 etiud, które są zawsze inaczej skomponowane.

To przedstawienie wymaga niebywałej sprawności zawodowej i elastyczności od aktorów, ale zarazem jest to naprawdę ciekawe widowisko, które prezentuje zabawę, grę teatrem i konwencjami. Dlatego gorąco zapraszam na “Ćwiczenia stylistyczne” do naszego toruńskiego teatru, bo jest to spektakl jedyny w swoim rodzaju. I takiego chyba żaden inny teatr w Polsce nie posiada w swoim repertuarze.

Rozpoczęliśmy już intensywne prace nad kolejnymi premierami. Najbliższa odbędzie się 20 listopada na Dużej Scenie Teatru im. W. Horzycy. Będzie to “Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reż. Łukasza Kosa. To propozycja, na którą bardzo liczymy i czekamy. Łukasz Kos jest twórcą bardzo wielu cenionych przez krytykę i życzliwie przyjmowanych przez publiczność przedstawień, który potrafi bardzo dobrze pracować nad tekstami zawierającymi materię psychologiczną. Posiada też umiejętność budowania skomplikowanych postaci.

Postanowiliśmy sięgnąć po tekst klasyczny, ale wydaje się nam, że szczególnie w “Wiśniowym sadzie” Czechow głęboko i mądrze opowiada o schyłku dawnej epoki i o czymś nadchodzącym, o nowej rzeczywistości, której warto się przyjrzeć. To spektakl, który nie będzie przesadnie unowocześniany, za to będzie oparty na solidnym aktorstwie i precyzyjnie zbudowanych postaciach. Łukasz Kos raczej stara się tu podążać za autorem i wejść w materię świata, który przedstawił Czechow. Aczkolwiek spektakl będzie grany w dość nietypowym układzie przestrzennym. Jedna część będzie zagrana z widownią na scenie, a druga – w tradycyjnym układzie z publicznością na widowni.

CAŁY WYWIAD PRZECZYTACIE TUTAJ


Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.