W sezonie 2021/2022 roku odbyły się 220 przedstawienia, które obejrzało ponad 32 tysiące widzów.

W tym: 89 na dużej scenie, 80 na Scenie na Zapleczu, 28 w foyer II piętra, 7 spektakli „Być jak Thelma i Louise, czyli w stronę Meksyku” w Poczekalni, 9 „Mazagan. Miasto” w różnych miejscach oraz 7 spektakli podczas festiwali teatralnych w Polsce.

Odbyło się 7 premier. Na Dużej Scenie: „Bareja wieczorową porą”, „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”, „Osiem kobiet”. Na Scenie na Zapleczu: „Pasolini. Sny przed końcem”, „Ćwiczenia stylistyczne”, „Życie na wypadek wojny” (projekt Ukraina), „Pomiędzy” (grupa Młody Teatr”).


Prezentacje festiwalowe i poza siedzibą

Biblia: Próba” w reżyserii Jerneja Lorenciego była prezentowana :

  • 29.09.2021 w ramach 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego
  • 29.10.2021 w ramach 7. Festiwalu Nowego Teatru i 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych  (nagroda publiczności)
  • 22 i 23 kwietnia  w ramach 56 Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie
  • 28 i 29 maja podczas 42. Warszawskich Spotkań Teatralnych w Warszawie

Spektakl „Pasolini. Sny przed końcem” w reżyserii Judyty Berłowskiej był prezentowany 7 i 8 kwietnia w Warszawie  podczas festiwalu „Nowe Epifanie”, Testament Marii” w reżyserii Piotra Kurzawy prezentowaliśmy 15 maja podczas 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, a Życie na wypadek wojny” w reżyserii Uli Kijak 19 czerwca w ramach festiwalu Ukraina Przeczytana w Bydgoszczy.

9xJohn L. – monodram Anny Magalskiej był prezentowany 3.10.2021 w Warszawie oraz Cholernie mocna miłość w dniach 6 i 7. 11.2021 była prezentowana w Teatrze Capitol we Wrocławiu.


Medale, nagrody i wyróżnienia

W sezonie 2021/22 r. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu otrzymał:

  • Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis;
  • Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Spektakl “Biblia: Próba” w reżyserii Jerneja Lorenci:

  • otrzymał Nagrodę Publiczności na 7. Festiwalu Nowego Teatru/59. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych;
  • został wyróżniony w kategoriach najlepsze przedstawienie, najlepsza reżyseria i najlepsza muzyka w podsumowaniu sezonu miesięcznika „Teatr”;

Nasza aktorka Julia Szczepańska otrzymała Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut aktorski podczas festiwalu filmowego TOFIFEST.

Do zespołu artystycznego dołączyli: Michał Darewski, Przemysław Chojęta, Julia Szczepańska i Ada Dec.


Działania edukacyjne

1. Poznaj teatr: zajęcia służą odkrywaniu przestrzeni teatralnych, a także poznaniu historii teatru oraz ludzi którzy w nim pracują. Zwiedzanie zakamarków teatru w formie spaceru performatywnego uzupełniają działania warsztatowe.

2. Teatralna Akademia Seniora: zajęcia podczas których seniorki i seniorzy pogłębiają swoją wiedzę na temat teatru oraz rozwijają się twórczo.

3. Niedziela w Teatrze: śniadania dla widzów w przestrzeni teatru połączone z warsztatami artystycznymi dla najmłodszych.

4. Teatr bliżej, warsztaty towarzyszące poszczególnym tytułom z repertuaru teatru.

5. Z dzieckiem do teatru, to akcja dla rodziców i opiekunów, którzy mają trudności ze znalezieniem opieki dla dziecka na czas ich nieobecności spowodowanej wyjściem na spektakl do teatru. Podczas gdy oni oglądają spektakl, ich dzieci wesoło i twórczo spędzają czas na warsztatach plastyczno-teatralnych.

6. Grupa Młody Teatr.

Działania zwiększające dostępność

Spektakle ze ścieżkami dostępu

Spektakle z napisami w języku obcym

Włączające warsztaty teatralne


PREZENTACJA:

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.