27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt wystartował w środę 31 maja w Toruniu w województwie kujawsko-pomorskim. Festiwal rozpoczął się mocnym akcentem. “INK” Dimitrisa Papaioannou to tajemnicze dzieło opowiedziane wizjonerskim językiem tańca.

Myślę, że tą 27. edycją Kontaktu wracamy do wielkiego formatu – mówił na otwarciu Festiwalu marszałek Piotr Całbecki – żyjemy w czasach ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych. Rozmowa, dialog są jak nigdy nam potrzebne. Musimy przekonać się na nowo do wartości, w które wierzymy. Świat potrzebuje nowego dialogu, ale opartego na prawdzie.

Najważniejszymi punktami Festiwalu Kontakt są oczywiście przedstawienia z zagranicy. W tym roku w Toruniu pojawią się twórcy z Włoch, Grecji, Litwy i Rumunii. Po prawie 20 latach na Kontakt powracają także plenerowe widowiska Teatru Biuro Podróży. “Eurydyka” to artystyczna reakcja na pandemiczną samotność, a “Silence – cisza w Troi” opowiada o losach uchodźców z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta. 

Ponadto widzowie zobaczą wyselekcjonowane, najciekawsze tytuły polskiej sceny: “1989” Katarzyny Szyngiery – rapowy musical o upadku komunizmu, “Śmierć Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, “Miła robótka” Agnieszki Jakimiak o seksualnych fantazjach Polaków, “Ale z naszymi umarłymi” Marcina Libera na podstawie powieści Jacka Dehnela oraz “Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Gospodarze, czyli Teatr Horzycy, zaprezentują trzy swoje spektakle. “Cholernie mocną miłość” Aleksandry Jakubczak, czyli prawdziwą historię o miłości młodego Polaka i oficera Wehrmachtu, którzy przydarzyła się w Toruniu. “Ćwiczenia stylistyczne” – eksperymencie teatralno-literackim Evy Rysovej opartym na kultowych we Francji “Exercices de style” Raymonda Queneau. “Wiśniowy sad” Łukasza Kosa, w którym widzowie przenoszą się na scenę – do wnętrza starego dworu.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu pn. „Kujawy+Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II”.

fot. Wojtek Szabelski

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.