Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Witaj, Dora

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Wideo
  • Plakat
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Prapremiera polska: 27 października 2013, Scena na Zapleczu


Polska prapremiera utworu Lukasa Bärfussa, szwajcarskiego autora pokolenia czterdziestolatków. Tekst został uznany w 2003 r. przez Theater heute za sztukę roku. Młodą dziewczynę, Dorę uznano za chorą. Od dzieciństwa podawano jej silne leki. Teraz, na prośbę matki, leki zostały odstawione. Dora, niczym współczesny Kaspar Hauser, gwałtownie poznaje otaczający ją świat – a jednocześnie działa na ów świat jak specyficzne lustro, które wyzwala złożony obraz naszej rzeczywistości. Jej niewinność i naiwność są jej największą siłą, ale fizycznie jest już dojrzałą, zmysłową kobietą. Odkrywa własną seksualność. Czy najbliżsi będą tolerować jej potrzeby? Czy powinna istnieć granica tolerancji? Barfuss nie ocenia sytuacji i postaci. Poprzez umowność i skrót próbuje odejść od realizmu, tworząc wnikliwą metaforę współczesności. Matka mówi o Dorze, że jest o włos oddalona od naszego świata. A może to Dora żyje naprawdę, a społeczeństwo wokół jest o włos. „To jedna z najbardziej interesujących, ale i najdziwniejszych istot, jakie ostatnio pojawiły się na scenie” (Jürgen Berger, Süddeutsche Zeitung). Julia Sobiesiak otrzymała za rolę Dory nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2013/2014 w teatrach dramatycznych.


Obsada: Ewa Pietras, Julia Sobiesiak, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski.

Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerwy)

Witaj, Dora

W spektaklu zachwyca aktorstwo na wysokim poziomie – przede wszystkim grającej główną rolę Julii Sobiesiak, debiutującej w tym spektaklu w Toruniu. (Aram Stern, „Menażeria” nr 9/2013)

Recenzja_Anna_Jazgarska_teatralny_pl

Recenzja_Aram_Stern_Menazeria

Recenzja_Grzegorz_Giedrys_Gazeta_Wyborczy

Przekład: Izabela Rozhin
Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski

Obsada:
Dora – Julia Sobiesiak
Matka Dory – Agnieszka Wawrzkiewicz
Ojciec Dory – Marek Milczarczyk
Szef Dory – Paweł Tchórzelski
Lekarz – Paweł Kowalski
Matka szefa – Ewa Pietras
Elegancki mężczyzna – Tomasz Mycan

normalny – 30 zł, ulgowy – 22 zł, szkolny – 20 zł