Już 5 listopada 2017 roku zainaugurujemy działalność Salonu Poezji, czyli cyklu niedzielnych, bezpłatnych spotkań z poezją i muzyką na żywo. Serdecznie zapraszamy miłośników poezji oraz wszystkich tych, którzy chcą się przekonać, jak wiele wywołuje ona refleksji i emocji. Pierwsze wydarzenie uświetni obecność Anny Dymnej, wybitnej aktorki i pomysłodawczyni Krakowskiego Salonu Poezji. Posłuchamy wierszy księdza Jana Twardowskiego w mistrzowskim wykonaniu Anny Dymnej i Krzysztofa Orzechowskiego.

Data: 5 listopada 2017 roku, godz. 12.00

Foyer na I piętrze Teatru

Wiersze czytają: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski

Muzyka na żywo: Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w BOW od 30 października.

ANNA DYMNA

Absolwentka krakowskiej PWST, a obecnie pedagog tej uczelni. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W dorobku ma ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Za przełomową rolę pierwszego okresu swojej pracy w teatrze uważa epizodyczną postać Zosi w ,,Dziadach” Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski). Jej najważniejsze kreacje aktorskie to m.in.: Kora w ,,Nocy Listopadowej” Wyspiańskiego (reż. Andrzej Wajda), Ania w ,,Wiśniowym Sadzie” Czechowa (reż. Jerzy Jarocki), Nina Zarieczna w ,,Dziesięciu portretach z czajką w tle” wg Czechowa (reż. Jerzy Grzegorzewski), Podstolina w ,,Zemście” Fredry (reż. Andrzej Wajda). Ostatnio zagrała w spektaklach: ,,Oresteja” Ajschylosa i ,,Trylogia” wg Sienkiewicza (reż. Jan Klata) oraz ,,Król umiera, czyli ceremonie” Ionesco (reż. Piotr Cieplak). Jest laureatką niemal wszystkich nagród aktorskich, m.in.: Złotego Ekranu, Złotych Lwów, Złotej Kaczki i Złotej Maski. Jest także autorką programu telewizyjnego „Spotkajmy się” i prezesem Fundacji „Mimo wszystko”. Za swoją działalność otrzymała najwyższe wyróżnienia: Order Uśmiechu, Medal Św. Brata Alberta i Optimus Humanum.

KRZYSZTOF ORZECHOWSKI

Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, doktor habilitowany sztuki, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, profesor zwyczajny sztuk teatralnych. Jego ważniejsze osiągnięcia to reżyseria ponad 40 spektakli w teatrach w Krakowie i innych miastach oraz w TVP, m.in. ,,Tango” i ,,Ambasador” Mrożka, ,,Gimpel Głupek” Singera, ,,Kandyd” Woltera, ,,Wieczór Trzech Króli” i ,,Romeo i Julia” Szekspira. Zdobył liczne nagrody i odznaczenia, m.in. krakowską Złotą Maskę za reżyserię ,,Pana Jowialskiego” Fredry w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz nagrodę reżyserską na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka Polska (1998), Ludwika za produkcję ,,Idioty” Dostojewskiego w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Złoty Krzyż Zasługi (2003), Srebrny Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Odznakę ,,Honoris Gratia” (2009), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2011).

źródło fot. www.haloziemia.pl 

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.