wróć

Salon Poezji już 5 listopada!Gość: Anna Dymna

 

Już 5 listopada 2017 roku zainaugurujemy działalność Salonu Poezji, czyli cyklu niedzielnych, bezpłatnych spotkań z poezją i muzyką na żywo. Serdecznie zapraszamy miłośników poezji oraz wszystkich tych, którzy chcą się przekonać, jak wiele wywołuje ona refleksji i emocji. Pierwsze wydarzenie uświetni obecność Anny Dymnej, wybitnej aktorki i pomysłodawczyni Krakowskiego Salonu Poezji. Posłuchamy wierszy księdza Jana Twardowskiego w mistrzowskim wykonaniu Anny Dymnej i Krzysztofa Orzechowskiego.

Data: 5 listopada 2017 roku, godz. 12.00

Foyer na I piętrze Teatru

Wiersze czytają: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski

Muzyka na żywo: Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w BOW od 30 października.

 

ANNA DYMNA

Absolwentka krakowskiej PWST, a obecnie pedagog tej uczelni. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W dorobku ma ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Za przełomową rolę pierwszego okresu swojej pracy w teatrze uważa epizodyczną postać Zosi w ,,Dziadach” Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski). Jej najważniejsze kreacje aktorskie to m.in.: Kora w ,,Nocy Listopadowej” Wyspiańskiego (reż. Andrzej Wajda), Ania w ,,Wiśniowym Sadzie” Czechowa (reż. Jerzy Jarocki), Nina Zarieczna w ,,Dziesięciu portretach z czajką w tle” wg Czechowa (reż. Jerzy Grzegorzewski), Podstolina w ,,Zemście” Fredry (reż. Andrzej Wajda). Ostatnio zagrała w spektaklach: ,,Oresteja” Ajschylosa i ,,Trylogia” wg Sienkiewicza (reż. Jan Klata) oraz ,,Król umiera, czyli ceremonie” Ionesco (reż. Piotr Cieplak). Jest laureatką niemal wszystkich nagród aktorskich, m.in.: Złotego Ekranu, Złotych Lwów, Złotej Kaczki i Złotej Maski. Jest także autorką programu telewizyjnego „Spotkajmy się” i prezesem Fundacji „Mimo wszystko”. Za swoją działalność otrzymała najwyższe wyróżnienia: Order Uśmiechu, Medal Św. Brata Alberta i Optimus Humanum.

KRZYSZTOF ORZECHOWSKI

Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, doktor habilitowany sztuki, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, profesor zwyczajny sztuk teatralnych. Jego ważniejsze osiągnięcia to reżyseria ponad 40 spektakli w teatrach w Krakowie i innych miastach oraz w TVP, m.in. ,,Tango” i ,,Ambasador” Mrożka, ,,Gimpel Głupek” Singera, ,,Kandyd” Woltera, ,,Wieczór Trzech Króli” i ,,Romeo i Julia” Szekspira. Zdobył liczne nagrody i odznaczenia, m.in. krakowską Złotą Maskę za reżyserię ,,Pana Jowialskiego” Fredry w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz nagrodę reżyserską na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka Polska (1998), Ludwika za produkcję ,,Idioty” Dostojewskiego w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Złoty Krzyż Zasługi (2003), Srebrny Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Odznakę ,,Honoris Gratia” (2009), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2011).

 

źródło fot. www.haloziemia.pl