Renata Litwinowa, Walery Todorowski

Kraina głuchych

Reżyseria: Alvis Hermanis

Jaunais Rīgas teātris (Ryga, Łotwa)

wtorek, 4 czerwca 2024 r. | godz. 19:30

CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3

słuchawki: polski, angielski
Spektakl z napisami w języku polskim


Romantyczny thriller o przyjaźni dwóch kobiet: głuchej tancerki Jaji i Rity, pracującej dla rosyjskiej mafii. Bohaterki wplątują się w wojnę o wpływy między dwoma rywalizującymi gangami, członkowie jednego z nich również są niesłyszący. Jaja proponuje Ricie ucieczkę do wyimaginowanej krainy ciszy, w której będą bezpieczne.

W łotewskim spektaklu Chulpan Khamatova powraca rolą Rity, którą zagrała w filmie Walerego Todorowskiego o tym samym tytule. Sceniczna wersja oparta jest na filmie oraz powieści Renaty Litwinowej (która opuściła Rosję po wybuchu wojny, potępiła agresję i obecnie mieszka w Paryżu). Historia głuchej mafii w Moskwie nabiera nowego znaczenia w dzisiejszym kontekście. 

Alvis Hermanis jest wielokrotnym laureatem festiwalu Kontakt, na którym prezentował m.in.: Opowieści łotewskie, Sonię, Brzmienie ciszy, Martę z Błękitnego Wzgórza oraz Dziadka.

Premiera: 14.11.2023 


Tomasz Domagała o spektaklu:


Czułpan Chamatową [– aktorka grająca główną bohaterkę po wybuchu wojny] opuściła Rosję, w której uważano ją za najważniejszą aktorkę jej pokolenia i przybyła do Rygi. Od tego momentu jest częścią zespołu naszego teatru i gra u nas w języku łotewskim, którego po ucieczce z Rosji nauczyła się od podstaw. […] Rosja, jej rodzinny kraj i miejsce, które musiała opuścić, jest teraz dla niej czarną dziurą. Dosłownie. 

– Alvis Hermanis w wywiadzie przeprowadzonym specjalnie na Festiwal Kontakt przez Tomasza Domagałę.


Twórcy i twórczynie:

Reżyseria: Alvis Hermanis
Kostiumy: Jana Čivžele
Światła: Lauris Johansons
Wideo: Toms Harjo

Obsada:
Czułpan Chamatowa,
Kristīne Krūze,
Gundars Āboliņš,
Toms Harjo

Czas trwania: 2 godziny 30 minut (z przerwą)

Fotografie: Janis Deinats

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.