Paweł Łyskawa

tancerz, aktor, choreograf, pedagog, menager i producent.

Absolwent Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, ukończył też wiedzę o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lider Krakowskiego Teatru Tańca, z którym działa od siedemnastu lat. Jako tancerz i aktor współpracował z wieloma choreografami, reżyserami, między innymi z Idanem Cohenem, Ole Melandem, Cezarym Tomaszewskim, Janem Peszkiem, Henrikiem Kaalundem, Jerzym Stuhrem, Waldemarem Raźniakiem, Jackiem Łumińskim, Anną Konjetzky, Ayrin Ersöz oraz z Wojciechem Farugą. Tworzy choreografie w spektaklach dramatycznych. Współpracuje z reżyserem Michałem Kotańskim i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stypendysta Miasta Krakowa w 2018 roku oraz Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego w roku 2020. Razem z Wojciechem Farugą i zespołem aktorów spektaklem Nieważkość zwyciężył w konkursie „Krakowska Giełda Teatralna”. Jest laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego, najważniejszego krakowskiego wyróżnienia, które jest przyznawane twórcom teatralnym.

Jest kuratorem programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”, realizowanego od 2018 roku w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Współpracował dotąd z wieloma teatrami i instytucjami, m.in. z Capellą Cracoviensis, Teatrem Nowym w Krakowie, Teatrem Łaźnia Nowa, Teatrem Groteska, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Teatrem Studio, Teatrem Ludowym, Teatrem KTO, Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu i Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Zrealizował dziesiątki wydarzeń i projektów, współfinansowanych ze środków miejskich, ministerialnych, wyszehradzkich i europejskich. Realizuje projekty społeczne, angażujące wszystkie grupy wiekowe. Od wielu aktywnie uczestniczy w animacji życia kulturalnego Krakowa. Był jednym z trzech kuratorów projektu „Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii”, a także polskim koordynatorem projektu edukacyjnego dla młodych tancerzy „V4 Young Dance Talents”, organizowanego przez Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie. Obecnie koordynuje i realizuje projekt „Beyond Front@: Bridging Periphery” (w ramach programu Kreatywna Europa).

Jako tancerz wziął udział w kilkudziesięciu spektaklach, teatralnych i tanecznych, pokazywanych na scenach Polski, Niemiec, Węgier, Norwegii, Słowenii, Korei Płd., Chorwacji, Rumunii i Włoch.

Uczy tańca współczesnego i zagadnień związanych z ekspresją sceniczną.

fot.  Dominik Więcek

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.