Maćko Prusak

Od 2023 roku etatowy choreograf Teatru Wybrzeże.

Edukację w zakresie tańca, baletu, plastyki ruchu i elementów sztuki dramatycznej zdobywał pod kierunkiem Henryka Tomaszewskiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. W 2003 roku zadebiutował jako choreograf, tworząc ruch sceniczny do spektaklu REWIZOR w reżyserii Jana Klaty, wystawionego w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od tego czasu rozpoczęła się długoletnia i owocna współpraca z reżyserem, Janem Klatą. Stworzył choreografię do prawie wszystkich jego spektakli, w tym H., ORESTEJA, SPRAWA DANTONA, DO DOMASZKU, KRÓL LEAR, WRÓG LUDU, WESELE, TROJANKI, BALKON, CZEGO NIE WIDAĆ, WYZWOLENIE. Poza scenami polskimi, był odpowiedzialny za choreografię do spektakli Klaty realizowanych za granicą, włączając w to produkcje w Niemczech i Czechach. Współpracował też z takimi twórcami jak Artur Tyszkiewicz, Małgorzata Bogajewska, Paweł Miśkiewicz, Grzegorz Jarzyna, Marcin Liber, Łukasz Czuj czy Jakub Skrzywanek.

W swojej bogatej karierze artystycznej nie tylko prezentował się na scenie, ale podjął także działalność reżyserską. Wyreżyserował kilka spektakli, w tym BACHANTKI we Wrocławskim Teatrze Pantominy, DOKTOR DOLITTLE w Teatrze Ludowym w Krakowie czy ZŁOTY KLUCZ w Teatrze Wybrzeże. Laureat Nagrody Kulturalnej WARTO (2010) przyznawanej przez wrocławską Gazetę Wyborczą, Nagrody za choreografię do spektaklu WESELE w reżyserii Jana Klaty na 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa” oraz Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego za spektakl SALTO W TYŁ.

źródło: https://teatrwybrzeze.pl/zespol/artystyczny/macko-prusak

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.