Łukasz Zaleski

Łukasz Zaleski

Reżyser, dramaturg, dramatopisarz, pedagog teatru. Absolwent filologii polskiej (specjalność filmoznawcza) na UMK w Toruniu i reżyserii w krakowskiej PWST (dziś AST). W latach 2015-2018 kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, w latach 2019-2020 specjalista ds. edukacji w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. Od 2021 roku pracuje jako edukator w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Zrealizował m.in. „Przekleństwa niewinności” w PWST w Krakowie, „Błękitnego ptaka” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, „Spowiedź szaleńca” w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Sztukę” i „W góry i w morze!” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, „Morze ciche” i “Inwazję Jaszczurów” w Teatrze Nowym w Zabrzu, „Być jak Thelma i Louise…” w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, “Nosorożca” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz “Tajemnicę Góry” w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Laureat nagrody za adaptację na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu za spektakl „Łauma, czyli czarownica” w reżyserii Magdaleny Miklasz, a także śląskiej Złotej Maski, wyróżnienia za reżyserię na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Nagrody im. S. Wilczyńskiej za zrealizowane w języku migowym „Morze ciche”.

Jako dramaturg współpracował z Maciejem Podstawnym, Marcinem Wierzchowskim, Magdaleną Miklasz i Marcinem Gawłem. Jego autorskie teksty i adaptacje wystawili: Magdalena Miklasz, Przemysław Jaszczak i Gabriel Gietzky. W Akademii Teatralnej w Warszawie, filia w Białymstoku Magdalena Miklasz zrealizowała jego debiut dramatopisarski: spektakl „Darwin albo dzieci ewolucji”.

Dużą część swojej pracy zawodowej poświęca na projekty zaangażowane społecznie, pracę z młodzieżą czy dorosłymi amatorami. Prowadził szereg warsztatów teatralnych na terenie całej Polski, a także w Pekinie.

Mieszka w Krakowie. Kocha podróże, zwłaszcza do krajów nordyckich. Od kilku lat prowadzi instagramowy profil @foodiezales o kulturze gastronomii. W Off Radio Kraków prowadzi audycję Mówi Zaleś. Kolekcjonuje płyty winylowe.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.