Anna Wakulik

Od 2022 roku etatowa dramaturżka Teatru Wybrzeże.

Ukończyła Szkołę Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytut Kultury Polskiej UW. W latach 2017–2020 dramaturżka teatru Dramatycznego w Warszawie. W latach 2012–2014 kierowniczka literacka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. 

Autorka sztuk ZAŻYNKI (Teatr Polski w Poznaniu, reż. Katarzyna Kalwat; The Royal Court Theatre w Londynie, reż. Caroline Steinbeis; sztuka była nominowana do London Evening Standard Theatre Awards 2013, zdobyła Nagrodę Dziennikarzy w konkursie Metafory Rzeczywistości, znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), BOHATEROWIE (Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak), ZOFIA (Teatr Powszechny w Warszawie, reż. Beniamin Bukowski). Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w latach: 2010 za tekst KRZYWY DOMEK (realizacja w cyklu „Teatroteka”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz, 2016; Teatr Polskiego Radia, reż. Janusz Kukuła), 2014 za WASZĄ WYSOKOŚĆ (prapremiera: Teatr WARSawy, reż. Katarzyna Kalwat; realizacja w cyklu Teatroteka, reż Agnieszka Smoczyńska, 2015; Teatr Polskiego Radia, reż. Julia Mark, 2017), 2015 za DZIKI ZACHÓD, 2016 za BŁĄD WEWNĘTRZNY; finalistka Metafor Rzeczywistości 2009 za tekst SANS SOUCI; laureatka konkursu dramaturgicznego Teatru Wybrzeże za tekst ELŻBIETA H. (2011). W latach 2006–2009 rzeczniczka prasowa Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Publikowała w Dialogu (sztuki: SANS SOUCI, ELŻBIETA H., ZAŻYNKI, WASZA WYSOKOŚĆ, DZIKI ZACHÓD). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska. Rezydentka Royal Court Theatre w Londynie, Willi Decjusza w Krakowie, teatru Sala Beckett w Barcelonie. Prowadziła zajęcia creative writing w Collegium Civitas, Szkole Dramatu i Wyższej Szkole Fotografii w Warszawie, w Teatrze Sala Beckett w Barcelonie, na uniwersytecie w Târgu Mureș i szkole teatralnej Paolo Grassi w Mediolanie.

Była selekcjonerką i jurorką Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, pisała felietony na portalu E-teatr.pl. Jej sztuki zostały przetłumaczone na niemiecki, włoski, angielski, rumuński, kataloński, francuski, węgierski, hebrajski. W roku 2021 ukazała się antologia jej sztuk BŁĄD WEWNĘTRZNY (Wydawnictwo Akademickie, Kraków), w 2022 roku ukazało się książkowe wydanie sztuki GRUPA KRWI (Wydawnictwo Instytutu Teatralnego, Warszawa).

źródło: https://teatrwybrzeze.pl/zespol/artystyczny/wakulik

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.