Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Ślubuję ci miłość i wierność

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Prapremiera polska: 28 marca 2009 roku


Prapremierowa realizacja polska tekstu Jánosa Háya, węgierskiego dramatopisarza, którego dramaty toruńska i polska publiczność poznała podczas festiwalu KONTAKT w 2003 roku. Prezentowany wówczas spektakl „Geza-dzieciak” otrzymał II nagrodę jury. Po raz drugi, również dzięki KONTAKTOWI tekst Háya „Syn wujka Stefka” gościł na toruńskiej scenie w 2007 roku.

W „Ślubuję ci miłość i wierność” Háy bierze pod lupę małżeństwo, a właściwie małżeństwa czterdziestolatków i próbuje je zdiagnozować. Analizuje zmiany zachodzące między partnerami po kilku, kilkunastu latach związku. Pokazuje jak współczesny świat wpływa na relacje najbliższych sobie, wydawałoby się, osób: rozchodzenie się dróg i oczekiwań partnerów, poszukiwanie innych wrażeń, zawiedzione nadzieje, niespełnienie, nuda, pustka emocjonalna, nieczułość, wypalenie, kryzys wieku średniego, niezrozumienie i samotność w związku; utrzymywanie ze względu na dzieci rodziny „pełnej”, ale nieszczęśliwej, bez miłości i wzajemnego wsparcia. Oto obraz czterdziestolatków wg Háya. Nasz spektakl może stać się swoistą, teatralną psychoterapią dla par.


Udział biorą: Maria Kierzkowska Karina Krzywicka, Aleksandra Lis, Anna Magalska-Milczarczyk, Marek Milczarczyk, Ewa Pietras, Teresa Stępień-Nowicka, Wanda Ślęzak (gościnnie), Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski (gościnnie), Niko Niakas, Paweł Tchórzelski.

SPEKTAKL UHONOROWANY NAGRODAMI: nagroda UMK za sezon 2008/2009 dla zespołu aktorskiego i reżysera.

Czas trwania: 1 godz. 30 min (bez przerwy)

Pisząc o zdradzie małżeńskiej, nietrudno o tanią epikę: opisy bycia „tą trzecią”, usprawiedliwienia typu „to nie jest tak jak myślisz’, obietnice „rzucę ją i będziemy razem”, deklaracje „jestem z nią ze względu na dzieci”. „Ślubuję ci miłość i wierność” –  sztuka Jánosa Háya wystawiona w Teatrze Horzycy –  korzysta z tych truizmów, tworząc z nich poruszającą opowieść o tym, jak mężczyźni i kobiety beztrosko ranią siebie.(…) Háy i Kempa nie moralizują, nie przestrzegają, nie podają gotowej recepty na uratowanie małżeństwa. „Ślubuję ci miłość i wierność” to mimo wszystko przewrotna komedia, która z lekkością opowiada o najpoważniejszych sprawach między mężczyzną a kobietą. Nie ucieka w satyrę i karykaturę stosunków małżeńskich. (Grzegorz Giedrys, „Gazeta Wyborcza” – Toruń, 02.04.2009)

János Háy „Ślubuję ci miłość i wierność”
Przekład: Jolanta Jarmołowicz
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Iwona Kempa
Scenografia: Iwona Kempa, Aleksandra Semenowicz
Kostiumy: Anna Sekuła

Ticket prices: normal – 30 PLN, reduced – 22 PLN, school – 20 PLN