Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Ofelie

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Prapremiera: 13 listopada 2011 roku
Trzy znane kobiety i ich bardziej znani partnerzy: rzeźbiarka Camille Claudel i August Rodin, tancerka i pisarka Zelda i Scott Fitzgeraldowie, poetka Sylvia Plath i Ted Hughes. Były wybitnie utalentowane, odważne, samodzielne, pracowite. Czy los Ofelii spotkał je właśnie dlatego? Czy związki z mężczyznami uprawiającymi pokrewne, artystyczne profesje miały na to jakiś wpływ? Mogli być dla siebie wzajemnie inspiracją i trampoliną do sukcesów, ale tak się nie stało. Czy dlatego, że ze sobą konkurowali, że w sztuce łatwiej o „osobno” niż o „razem”? I czy tylko w sztuce i tylko w artystycznych związkach narracje partnerów szybko przestają się zazębiać?

Duet autorka – reżyser przywołują świat, który jeszcze nie lubił kobiet – indywidualności. Czasy, w których prawdziwym artystą mógł być tylko mężczyzna, a kobieta jedynie jego asystentką, sekretarką, towarzyszką życia, gospodynią domową. Wszelkie wykroczenie poza wytyczone ramy kończyło się źle jak w przypadku naszych Ofelii. Czas jednak weryfikuje wartości. Sylvia po śmierci przerosła męża. Kto pamięta Teda? A encyklopedie sztuki dzisiaj uzupełniane są o hasło „Camille Claudel”. Historia o trzech miłościach, o fascynacji, zatraceniu, cierpieniu toczy się wartko dzięki ostremu, współczesnemu językowi dialogu.
Udział biorą: Aleksandra Bednarz, Matylda Podfilipska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Daniel Chryc (gościnnie), Łukasz Ignasiński, Tomasz Mycan, Grzegorz Wiśniewski.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.
Czas trwania: 1 godzina 45 minut (bez przerwy)

Z powodu rozbudowanej scenografii, liczba miejsc na widowni jest ograniczona.

Toruńskie ,,Ofelie” pokazują znaki markowe stylu Rubina – wulgarność, obsceniczność, fascynację kiczem i postmodernizmem, ale i trzeźwość spojrzenia, osobliwy liryzm, dynamikę akcji. (Szymon Spichalski, Teatr dla Was, listopad 2011 r.)

Jolanta Janiczak „Ofelie”
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
Scenografia, wideo: Mirek Kaczmarek
Dramaturg: Jolanta Janiczak

normalny – 25 zł, ulgowy – 18 zł, szkolny – 16 zł