Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kwartet

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Plakat
  • Recenzje
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 10 maja 2015, Duża Scena


Akcja „Kwartetu” toczy się w domu spokojnej starości dla muzyków – o ile można mówić o spokoju, gdy w jednym miejscu przebywa tylu artystów. Większość z nich to gwiazdy światowej sławy, wciąż przyzwyczajone do niezwykłości artystycznego życia. Wśród tych wyrazistych osobowości poznajemy trójkę dobrych przyjaciół, Rega Cissy i Willa, niegdyś śpiewaków. Łączą ich piękne wspomnienia i niesłabnący z wiekiem humor, ale też drobne dziwactwa. Spokojnie upływające chwile burzy nieoczekiwane pojawienie się byłej żony Rega, divy operowej Jean Horton. Nie dość, że psuje ich relacje, to jeszcze krzyżuje plany, ponieważ nie chce wziąć udziału w obowiązkowym występie – kwartecie z Rigoletta Verdiego, w którym cała czwórka święciła w młodości triumfy. Przygotowania do ostatniego wspólnego koncertu stają się dla emerytowanych śpiewaków pretekstem zarówno do wspominania lat świetności i poplątanego życia osobistego, jak i ukazania życia artystów, pełnego sukcesów w blaskach fleszy, ale też porażek w gorzkiej samotności.

„Kwartet” wywołuje śmiech, wzruszenie, nie zostawia nas z niczym. Swoim językiem, dowcipem i barwnymi postaciami zyskał wiernych widzów na całym świecie. Dramat Ronalda Harwooda, scenarzysty m. in. „Pianisty” Romana Polańskiego, został przeniesiony także na ekrany kinowe.


Wykonawcy finałowego kwartetu z „Rigoletta”: Dyrygent: Richard Bonynge Orkiestra: London Symphony Orchestra Śpiew: Huguette Tourangeau, Joan Sutherland, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes

Udział biorą: Ewa Pietras, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Michał Marek Ubysz.

Czas trwania: 2 godziny (z przerwą)

Muzykę do spektaklu nagrał zespół w składzie: Andrzej Wyrwicki (kontrabas), Mariola Majrowska (skrzypce), Krzysztof Blek (altówka), Beata Wiącek-Felczykowska (wiolonczela).

Licencja na wydanie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Kwartet

Spektakl jest ujmującą i pocieszającą opowieścią o starości – nasi bohaterowie wierzą, że ciało starzeje się i umiera, ale duch zawsze pozostaje młody. Porzucają jednak starczą gorycz – wolą nabijać się z upływającego czasu. Nasi śpiewacy kpią ze swoich automatyzmów, nie pozwalają sobie na rozpamiętywanie przeszłości. Mimo że ich zawód nieustannie obracał się wokół młodości, godzą się na swój los. Ostatnia scena, w której źle umalowani, starzy i kulawi udają, że śpiewają fragment z wielkiego dzieła Verdiego, jest w istocie pochwałą życia.” (Grzegorz Giedrys, „Gazeta Wyborcza” – Toruń nr 112, 15.05.2015).

Przekład: Michał Ronikier
Reżyseria: Edward Wojtaszek
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Asystentka scenografa: Katarzyna Bajak-Karas
Muzyka i opracowanie muzyczne: Katarzyna Brochocka

Obsada:
Cecily Robson – Ewa Pietras
Reginald Paget – Michał Marek Ubysz
Wilfred Bond – Jarosław Felczykowski
Jean Horton – Jolanta Teska

normalny – 35 zł, ulgowy – 25 zł, szkolny – 20 zł