Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kaleka z Inishmaan

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 19 września 2009 roku


Jedną z inspiracji do napisania „Kaleki z Inishmaan” było autentyczne wydarzenie – realizacja dokumentalnego filmu o życiu mieszkańców wysp Aran. W 1934 r. Robert J. Flaherty nakręcił „Człowieka z Aran”. Bohaterami sztuki są ludzie zamieszkujący Inishmaan, jedną z wysp archipelagu Aran – plotkarz Johnnypateenmike, jego matka, rodzeństwo Helen i Bartley, przybrane ciotki Billego – Kate i Eileen, właściciel kutra – Babbybobby i lekarz. Pewnego dnia na sąsiednią wyspę, Inishmore przyjeżdża ekipa z Hollywood. Mieszkańcy są podekscytowani wiadomością o przyjeździe amerykańskiej ekipy filmowej. Kilka osób wyjeżdża na casting, mając nadzieję, że uda im się uwolnić od monotonnej wyspiarskiej rzeczywistości. McDonagh wykorzystuje absurdalny humor i podkreśla komizm swoich bohaterów. Wnikliwie portretuje ludzi, tworzy galerię pełnokrwistych postaci, które pod przykrywką szorstkości, pełne są ciepła, bywają śmieszni, okrutni, straszni, głupi. Bywają też mądrzy i wrażliwi. Poszukują miłości i akceptacji, pragną wyrwać się z szarości życia codziennego. W 2002 r. Iwona Kempa zrealizowała w Teatrze im. Wilama Horzycy „Samotny Zachód” Martina McDonagha, który cieszył się ogromnym powodzeniem i grany był przez niemal sześć sezonów.


Udział biorą: Aleksandra Lis, Ewa Pietras, Teresa Stępień-Nowicka, Wanda Ślęzak (gościnnie), Radosław Garncarek, Łukasz Ignasiński, Sławomir Maciejewski, Niko Niakas, Grzegorz Woś.

Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy) energa_2

Atutem przedstawienia jest bardzo dobra gra całego zespołu aktorskiego. Nie razi nawet to, że część postaci została prześmiewczo przerysowana, a część potraktowana poważniej. Wśród tych drugich jest Billy. W wykonaniu Grzegorza Wosia to chłopak ułomny fizycznie, ale wrażliwy i bystrzejszy od lekceważącego go otoczenia. Grzegorz Woś tę postać może zapisać po stronie swoich aktorskich sukcesów. (Mirosława Kruczkiewicz, „Nowości”,

Martin McDonagh „Kaleka z Inishmaan”
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria, opracowanie tekstu i opracowanie muzyczne: Iwona Kempa
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Anna Sekuła

Ticket prices: normal – 25 PLN, reduced – 18 PLN, school – 16 PLN