Kwiecień
ndpnwtśrczptso
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Loża Kopernika

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Plakat
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

KABARET LITERACKI W KAWIARNI WEJŚCIÓWKA


Loża Kopernika opiera się na wyjątkowym w Polsce rodowodzie kabaretu literackiego, gdzie prócz dowcipnych skeczów komentujących rzeczywistość współczesną, posłuchać można lirycznej piosenki aktorskiej, czy też odkopanych w głębokich kazamatach literatury tekstów zupełnie nie scenicznych.

 Program „Kuracja Horzycy”

Wszyscy jesteśmy chorzy. Czekamy w długich kolejkach do lekarza, rozmawiamy o naszych przypadłościach, a może i diagnozujemy się za pomocą doktora Google? Możemy narzekać, ale ocali nas śmiech i dystans! Zapraszamy na kurację do Loży Kopernika, gdzie Państwa dobrym samopoczuciem zajmą się doskonali lekarze. Co będzie ich receptą na zdrowie? Brawurowo wykonane piosenki, zaskakujące utwory współczesne, teksty Hanocha Levina – dramatopisarza doskonale znanego toruńskiej publiczności. Przy fortepianie znów zasiądzie genialny Igor Nowicki. W Loży Kopernika po raz pierwszy wystąpi Anna Romanowicz-Kozanecka.

 

NAZWA KABARETU

Dlaczego LOŻA? Bo jak to w kabarecie, będzie to nieraz miejsce szydercze. Będzie to także, jak w lożach masońskich, miejsce wymagające wtajemniczenia i przyłączenia do tajnej grupy wybrańców, którzy spotykając się pod osłoną nocy, w atmosferze rytuału literacko-muzycznego, raczyć się będą wspólnym biesiadowaniem kabaretowym.

W loży jest wygodnie, w loży jest nieraz pełno śmiechu, ale i teatralnej grozy.

A Kopernik? Co ma do tego Kopernik? Po pierwsze, gdyby masoneria istniała w czasach Kopernika, zapewne należałby do loży. Spróbujmy więc stworzyć mu nieco wykrzywioną lożę teatralną. Nasz Kopernik to prawdziwy super-bohater. Pochodzi z Torunia, jest naukowcem, wynalazcą, nieco szalony i emocjonalny, ale bardzo inteligentny. Dobrze wie, co czym kręci. Jest wegetarianinem, uwielbia koper.

TEKSTY

Kabaret literacki LOŻA KOPERNIKA swój pierwszy program opiera na klasycznych tekstach. Stare szpargały i literackie rupiecie spróbujemy zetknąć ze współczesnością. Pojawią się nowe interpretacje znanej literatury kabaretowej, nowe teksty zestawione z klasyczną oprawą, stare nuty grane na starym pianinie z towarzyszeniem nowego głosu i w nowej aranżacji. Może być śmiesznie, aż do zagrożenia życia, więc wejście jest możliwe jedynie na własną odpowiedzialność. Może być również lirycznie i muzycznie. Loża sięga inspiracjami zarówno do oryginalnych kabaretów francuskich i niemieckich, ale przede wszystkim do polskiej tradycji Zielonego Balonika, Piwnicy pod Baranami, czy warszawskich Skamandrytów i Dudka. Pierwszy program będzie łączył motyw czarów, wiedźm i tajemnicy historii miasta i historii teatru.

KTO NA SCENIE

Na scenie kabaretu zobaczymy aktorów Teatru Horzycy, a być może od czasu do czasu i aktorów gościnnych. Niektórzy będą również autorami tekstów. Podstawowym instrumentem towarzyszącym kabaretowi będzie pianino – nowy stały mieszkaniec Wejściówki. W akompaniamencie zabrzmią także inne instrumenty – skrzypce, gitara, a może coś więcej…

WIDOWNIA

Podstawowym warunkiem niezbędnej bliskości między widzami a aktorami w kabarecie literackim jest jego kameralność. Przestrzeń piwnicy teatru, gdzie na co dzień funkcjonuje kawiarnia Wejściówka, jest ciasna i klimatyczna. Widzowie zasiądą na kanapach oraz przy małych czteroosobowych stolikach. Można pić, można się głośno śmiać i płakać. Przed i po spektaklu można także skosztować pysznego sernika lub szarlotki z Wejściówkowej kuchni.


Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Maria Kierzkowska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Matylda Podfilipska, Jolanta Teska , Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski , Niko Niakas, Igor Nowicki
Paweł Tchórzelski, Arkadiusz Walesiak

 

 

 

Loża Kopernika

 

Autorami tekstów są: Hieronim (Jarosz) Morsztyn, Wiliam Shakespeare, Andrzej Waligórski, Hanoch Levin, Jan Kochanowski, Jacob Sprenger i Heinrich Kramer, Konstanty Ildefons Gałczyński, Adam Władysławiusz, Wiesław Dymny, Jan Dzwonkowski, Julian Tuwim, Niko Niakas, Paweł Kowalski

Autorzy przekładów: Jerzy Sito, Michał Sobelman, Ela Sidi, Stanisław Ząbkowic,

Autorzy piosenek: Paweł Kowalski, Janusz Jęczmyk
Autorzy muzyki: Zygmunt Konieczny, Eduardo Di Capua, Consuelo Velázquez, Jerzy Wasowski, Igor Nowicki,

Opracowanie muzyczne i aranżacje: Igor Nowicki
Opieka artystyczna: Paweł Paszta


W kabarecie literackim Loża Kopernika występują:

Panie:
Małgorzata Abramowicz
Julia Sobiesiak
Mirosława Sobik
Agnieszka Wawrzkiewicz
Matylda Podfilipska
Jolanta Teska

Panowie:
Niko Niakas
Paweł Tchórzelski
Paweł Kowalski
Arkadiusz Walesiak

oraz nasz genialny pianista – Igor Nowicki

normalny- 50 zł,