Życie na wypadek wojny” to interdyscyplinarny projekt, który powstał w ramach rezydencji artystycznych ukraińskich artystek realizowanych w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki i w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wszystkie zmuszone były do ucieczki przed wojną. Wszystkie osiadły w okolicach w regionie kujawsko-pomorskim. Wszystkie chciały mówić.


Ale czy da się wypowiedzieć/opowiedzieć traumę? Jak mówić o wojnie, która wciąż trwa? Jak zapanować nad emocjami, zracjonalizować doświadczenie, którego zracjonalizować się nie da? Jak żyć na wypadek wojny?

Spektakl to swoista instrukcja obsługi wojny i życia w niej. Krok po kroku, słowo po słowie, wspomnienie po wspomnieniu, obraz po obrazie pojawiają się przed nami zniszczone miasta, utracone historie, przerwane relacje. Wraz z artystkami będziemy „uczyć się” podróżowania po nowej rzeczywistości, próbować wraz z nimi przetrwać, walczyć, chować się czy zdobywać nowe umiejętności. A wszystko to przetkane autentycznymi historiami zebranymi przez artystki w sieciach społecznościowych.
Reżyserką spektaklu jest Ula Kijak – polska aktywistka, tekst sceniczny przygotowała Lena Laguszonkowa – dramatopisarka, inspicjentką jest Hanna Gruszczyńska.


W projekcie biorą udział: poetka, pisarka i menedżerka kultury Ołena Boryszpołec, artystka wizualna Justyna Mohytycz, aktorka, prezenterka i wykładowczyni na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji Jewhenija Nepytaliuk, aktorka Teatru im. Wasyla Wasylko w Odessie Żenia Doliak, studentka Państwowej Akademii Kultury w Charkowie Alona Karpenko, śpiewaczka, flecistka, improwizatorka Jasia Sajenko.

Spektakl to koprodukcja Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w ToruniuTeatru im. Wilama Horzycy w ToruniuTeatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Premiera „Życia na wypadek wojny” odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu w środę 25 maja o godz. 20.00 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Pokazy popremierowe odbędą się w czwartek oraz piątek o godz. 18.00.

fot. Dariusz Gackowski/MCK

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.