SŁOWA KLUCZE:

+ DEFINICJE TEATRU
+ PRZESTRZENIE
+ PATRON
+ PRACOWNICY
+ ARCHITEKTURA
+ SPACER PERFORMATYWNY 
+ SPACER SENSUALNY 

IDEA:
Zajęcia służą odkrywaniu przestrzeni teatralnych, na co dzień ukrytych przed widzami, a także poznaniu historii teatru oraz ludzi którzy w nim pracują. Zwiedzanie zakamarków teatru w formie spaceru performatywnego uzupełniają działania warsztatowe.


MAGIA TECHNIKI – SPACER PERFORMATYWNY
Zwiedzanie teatru, w czasie którego uczestnicy mogą poznać kulisy teatru i proces powstawania spektaklu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii technicznych. Poznamy pracę dźwiękowców, oświetleniowców i innych rzemieślników teatralnych. Zajrzymy w miejsca, które na co dzień ukryte są przed okiem widza, a które decydują o sprawnym przebiegu spektaklu.

ŚCIEŻKI DO WYBORU:

Światło/ZACZNIJMY OD ŚWIATŁA
Do udziału w ścieżce zapraszamy wszystkich zafascynowanych możliwościami, jakie daje światło w teatrze. Jak za jego pomocą budować przestrzeń? Co sprawia, że światło może być kolejnym aktorem? Co łączy je z dźwiękiem i ruchem? Jakie umiejętności są ważne, by sprawnie światła używać i budować na scenie nowe światy? Ścieżkę „Zacznijmy od światła” polecamy także elektrykom oraz uczniom marzącym o zawodzie oświetleniowca. Nasi wybitni specjaliści wprowadzą Was w tajniki zawodu.

Dźwięk/POMIĘDZY DŹWIĘKAMI/
Muzyka, wyraźny głos aktora, odgłos kroków na scenie… Dźwięk w teatrze jest nośnikiem emocji i znaczeń. Pomaga budować sceniczne napięcie. Jest też narzędziem wymagającym. Zapraszamy na spotkanie z dźwiękowcami pracującymi w Teatrze Horzycy, którzy zarażą Was pasją do tego zawodu. Ścieżkę polecamy muzykom, akustykom oraz wszystkim, których interesuje relacja pomiędzy dźwiękiem i przestrzenią.

Kostiumy/DRUGA SKÓRA: KOSTIUM/
Do udziału w ścieżce zapraszamy osoby zainteresowane sztuką, modą, projektowaniem. Jeśli zastanawiasz się czy zawód kostiumografa jest dla Ciebie, koniecznie się z nami spotkaj! Wraz z uczestnikami zajrzymy bowiem do pracowni krawieckiej w Teatrze, by sprawdzić, jak powstają kostiumy, które potem oglądamy na scenie. Zastanowimy się, co możemy powiedzieć, za pomocą kostiumu oraz jakie znaczenie mają kolory, rodzaj materiału, faktura. Pomyślimy nad relacją kostiumów z aktorem, scenografią, ruchem scenicznym i choreografią. Pracownicy Teatru, dla których nie mają one tajemnic, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

ZA KULISAMI
Aktorzy teatru zaproszą uczestników na spacer ścieżkami i zakamarkami teatru, którymi na co dzień wędrują. Zajrzymy do miejsc na co dzień niedostępnych dla widzów: garderoby, sali prób i innych fascynujących miejsc, które poznacie podczas spotkania. Podczas spaceru uczestnicy zmierzą się także z zadaniami aktorskimi. Czeka bowiem na nich rozgrzewka aktorska, twórcze zadania oraz możliwość występu na scenie.

SPACER SENSUALNY

Słowo „widz” sugeruje, że głównym zmysłem widza jest wzrok. Teatr natomiast pełen jest dźwięków, zapachów, poznajemy go także za pomocą dotyku. Przebieg spaceru sensualnego dopasowany jest do wieku odbiorców.


Prowadzenie: pedagog teatru, aktorzy
Miejsce: przestrzenie teatru
Kiedy: oprowadzanie po teatrze w ramach cyklu „Poznaj teatr” możliwe jest w poniedziałki po wcześniejszym uzgodnieniu
Grupa docelowa: przedszkola, gimnazja, licea – grupy zorganizowane
Liczba uczestników: 25-30 osób
Czas trwania: 1 – 1,5 godziny
Koszt: 10 zł/os.
Rezerwacja: edukacja@teatr.torun.pl

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości raz w miesiącu, prezentując repertuar i nowości w ofercie teatru, a także atrakcyjne zniżki dla subskrybentów.

zapisz się

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego