Peter van Kraaij

Żółty – cierpienia Belgii II: Rex

Reżyseria: Luk Perceval

NTGent, Belgia

W trylogii Cierpienia Belgii, Luk Perceval, reżyser-rezydent NTGent, przybliża trzy mroczne rozdziały z kart historii Belgii. W drugiej części, Żółty przypomina flamandzką kolaborację z nazistami podczas II Wojny Światowej.

W latach 1933-1936 młode pokolenie marzy o nowym porządku świata. Od 1941 r. wielu młodych ludzi przekonanych do ideologii nazistowskiej wyrusza na front wschodni. Czy zostali wprowadzeni w błąd? Czy naprawdę byli aż tak naiwni? Autor i dramaturg Peter van Kraaij przedstawia flamandzką rodzinę: Stafa, członka Dietse Militia – Czarnych Brygad i jego żonę Marije; ich syna Jefa, członka Legionu Flamandzkiego na froncie wschodnim; ich córkę Mie, członkini Dietse Meisjesscharen, oddziału dla dziewcząt Narodowo-Socjalistycznej Młodzieżowej Flandrii; Huberta (brat Stafa), który nie jest zaangażowany w kolaborację z wrogiem; oraz wujka Laurensa, księdza i brata Marije. Ich zeznania przeplatają się z innymi głosami, wśród których słychać Channę, młodą Żydówkę i Aloysiusa, żołnierza na froncie wschodnim. Obecni są również, stawiający się na wezwanie, Belg Léon Degrelle, założyciel ruchu faszystowskiego Rex, działający w Legionie Walońskim, oraz Otto Skorzeny austriacki, wielokrotnie odznaczony oficer Waffen-SS. Żółty to wielojęzyczny chór, który przywołuje ducha czasu ponurego okresu lat 30. XX w.

Udział w spektaklu jest bezpłatny.
Nagranie spektaklu prezentowane na platformie VOD (vod.teatr.torun.pl)
od 26.05. godz. 22.00. Czas dostępu 24h. Napisy PL

Czas: 1h 50

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.

zapisz się

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego