Aleksander Fredro

Zemsta

Reżyseria: Paweł Paszta

Premiera: 16 kwietnia 2021 r., godz. 19:00, Duża Scena


Cześnik i Rejent żyją w małym zamku. Knują, przyjmują bojową pozycję, wyciągają broń… i zaczynają od nowa. Wśród dziecięcych mebelków i sztucznych kwiatków bawią się w wojnę. Odgrodzeni od świata nie zauważają, że ten się zmienił, a oni już dawno są dorośli. Przygląda im się Papkin – pocieszny błazen o przenikliwym spojrzeniu.

Czy „Zemsta za mur graniczny” bardziej nas śmieszy czy przeraża? Toruński spektakl tekstem Aleksandra Fredry przygląda się narodowej niedojrzałości, zapraszając widzów do świata pełnego barwnych postaci, które w historycznych kostiumach, zaskakującej scenografii i przy muzyce na żywo zapalczywie toczą swoje wojenki.

Ponadczasowy utwór Aleksandra Fredry zajmuje szczególne miejsce w historii Teatru Horzycy. To właśnie premierą „Zemsty” w reżyserii Franciszka Frączkowskiego zainaugurowano 28 listopada 1920 r. działalność polskiej sceny dramatycznej w Toruniu, a w roku 1994 „Zemsta” w reżyserii Krystyny Meissner otwierała Scenę na Zapleczu.


Reżyseria: Paweł Paszta
Scenografia, kostiumy: Ewelina Brudnicka
Muzyka: Tomasz Jakub Opałka
Choreografia: Natalia Iwaniec

Występują:
Jarosław Felczykowski
Wojciech Jaworski
Paweł Kowalski
Karina Krzywicka
Anna Magalska
Maciej Miszczak/Łukasz Ignasiński
Julia Sobiesiak–Borucka
Mirosława Sobik
Michał Marek Ubysz
Arkadiusz Walesiak
Grzegorz Wiśniewski

Młody Teatr:
Maria Bach
Jakub Jagielski
Anna Klimczak
Maria Kowalska
Kinga Łukasik
Aleksandra Matuszewska
Franciszek Motyka
Wojciech Osmański
Zofia Papińska
Adrianna Sänger
Błażej Szymański
Martyna Tęcza
Gabriel Topolewski
Mikołaj Viegas

Muzyka na żywo: Igor Nowicki (fortepian), Maciej Menet (tuba)

Fotografie: Wojtek Szabelski

Asystentka reżysera: Anna Magalska
Inspicjentka/suflerka: Anna Kruzińska

Czas trwania: 2 godz. 30 minut (z przerwą)


Spektakl bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Recenzje:

Paweł Paszta po raz kolejny udowadnia jak wspaniale panuje nad każdym gatunkiem teatralnej materii. Stworzył spektakl spójny kompozycyjnie, naznaczony napięciami dramaturgicznymi, które wznoszą się jak na fali na talencie komediowym Fredry.

Ilona Słojewska, Dziennik Teatralny

Akcja toczy się wartko, postaci są pełne wigoru, aktorzy wręcz wykrzykują wersety ośmiozgłoskowca. Ale nie dajmy się zwieść pozorom – toruńska „Zemsta” daleka jest od klasycznego ujęcia. Reżyser wyolbrzymia oczywisty komizm sztuki. Nie dość, że dwóch dorosłych mężczyzn zachowuje się jak dzieci – knując i wykrzykując obelgi jeden na drugiego – to jeszcze robią to w papierowej scenografii i sztucznych kwiatkach.

Wiola Imiolczyk, Nowa Siła Krytyczna
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.

zapisz się