Antoni Ferency

Upadek pierwszych ludzi

Reżyseria: Iwona Kempa

Prapremiera: 15 grudnia 2012 roku

Biblia i metro. Adam i Ewa, tu: Człowiek i Kobieta, harują w niesprawnych wagonach. Podziemny tunel metra jako biblijny raj. Będą też jabłka i pierwszy pocałunek. Odkrycie nagości i wstyd. Nieposłuszeństwo wobec Zwierzchnika (konstruktora, architekta, Boga…?) i tytułowy upadek. Nowa wersja biblijnej historii. Zabawna, zaskakująca, typowo polska, bo to metro warszawskie z ruskimi wagonami i niesprawnymi bramkami. Znowu wszystko zaczyna się od początku. Tym razem bez nieba i światła, bez roślin i zwierząt, bez węża. Mit raju utraconego pomieszany z realnością współczesnego, podziemnego świata w budowie. Czy to tylko sceniczny dowcip mieszkającego w pobliżu metra Antoniego Ferencego czy może katastroficzna, groteskowa wizja nowego początku ludzkości? A może jedno i drugie?

Zapraszam serdecznie Iwona Kempa – reżyser

reżyseria: Iwona Kempa

scenografia: Mirek Kaczmarek

muzyka: Bartosz Chajdecki

występuja: Mirosława Sobik, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak.

fotografie: Wojtek Szabelski

czas trwania: 1 godzina 10 minut (bez przerwy)

logo-okwpsw kopia MKiDN Instytut Teatralny

Tekst “Upadek pierwszych ludzi” Antoniego Ferencego w Finale 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Decyzją Komisji Artystycznej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Bartłomiej Miernik, Grzegorz Reske, Joanna Targoń, Joanna Wichowska, Kalina Zalewska tekst dramatu “Upadek pierwszych ludzi” Antoniego Ferencego został zakwalifikowany do Finału 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury Konkursu przeczyta teksty finałowe między 10 maja a 15 czerwca 2013 roku. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Recenzje:

Dla samego popisu aktorów warto ten spektakl obejrzeć.

Arkadiusz Stern, Teatr dla Was, 31.12.2012
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.