Michał Chludziński, Łukasz Czuj
Reżyseria: Łukasz Czuj
Fantazja sceniczna z muzyką na żywo
125 lat temu niedaleko Torunia urodziła się Apolonia Chałupiec – pierwsza polska celebrytka… Już jako 17-latka debiutuje w filmie Niewolnica zmysłów. Wkrótce później przyjmuje pseudonim: Pola Negri.
W wieku 26 lat Pola wyrusza do Hollywood, gdzie staje się gwiazdą kina niemego i najlepiej zarabiającą aktorką tamtych czasów. Prasa rozpisuje się o jej romansach z Charlie Chaplinem czy Rudolphem Valentino, a ona sama świadomie kreuje swój wizerunek symbolu seksu i femme fatale . Dobra passa jednak słabnie, a Negri zaczyna pracę dla niemieckiej wytwórni UFA kontrolowanej przez Josepha Goebbelsa.
Spektakl Łukasza Czuja to opowieść o aktorce, która z polskiej prowincji dotarła na sam szczyt fabryki snów, ale też historia narodzin show-biznesu. O oprawę muzyczną zadba zespół wykonujący na żywo utwory rozpięte między jazzem lat 20., swingiem a współczesnym popem. Rozrywkowa formuła zmiesza się z refleksją nad kontrowersyjnymi wyborami i kompromisami, jakich dokonują artyści.
Premiera: 14 stycznia 2023 r.
Duża Scena
Podcast Ucho Horzycy:
Reżyseria: Łukasz Czuj
Scenariusz: Michał Chludziński i Łukasz Czuj
Teksty piosenek: Michał Chludziński
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita
Choreografia: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka
Muzyka: Marcin Partyka
Korepetycje muzyczne: Igor Nowicki
Zespół muzyczny pod kierownictwem Igora Nowickiego (fortepian, instrumenty klawiszowe): Marcin Grabowski / Andrzej Bruner Gulczyński (kontrabas), Maciej Drapiński (akordeon), Natan Kosętka (skrzypce).
Występują:
Ada Dec,
Maria Kierzkowska,
Karina Krzywicka,
Anna Magalska,
Małgorzata Pauka (gościnnie),
Jolanta Teska,
Agnieszka Wawrzkiewicz,
Ewelina Miąsik (operatorka kamery),
Michał Darewski,
Paweł Kowalski,
Niko Niakas,
Czas trwania: 3 godziny (z przerwą)
Fotografie: Wojtek Szabelski
Cudowna fantazja reżysera, genialne postaci prezentujące paletę emocji oraz ogrom talentu i charyzmy aktorów oraz cudowna muzyka na żywo.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz