Michał Siegoczyński
Reżyseria: Michał Siegoczyński
inspirowane powieścią Marii Dąbrowskiej
„Noce i dnie” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to spektakl o pierwszej miłości i tej ostatniej. Epicki rozmach i historyczne kostiumy przeplatają się z osadzoną w popkulturze, współczesną wersją losów Barbary i Bogumiła.
Małżeństwo z rozsądku czy miłość bez wzajemności? Romans czy śmierć? Bohaterowie stają do pojedynku o szczęście i spełnienie, ale walczą też o dwie różne wizje Polski. Ta historia rozpina się między miłością i wojną zanurzając nas w losy zwyczajnych ludzi w niezwykłych czasach.
Maria Dąbrowska była za „Noce i dnie” pięciokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Utwór uważa się za najlepszą polską powieść realistyczną XX wieku, a film na jej podstawie obejrzało dwie trzecie Polaków (21 milionów widzów) – tylko w ciągu pierwszych dwóch lat na ekranie! Ten kultowy tytuł w Teatrze Horzycy odbija się we współczesnym lustrze pozostając w dialogu z oryginałem i ekranizacjami.
Premiera: 1 kwietnia 2022 r.
Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Scenografia: Michał Dobrucki
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Muzyka: Kamil Pater
Choreografia: Alisa Makarenko
Reżyseria świateł: Michał Głaszczka
Projekcje: Adam Zduńczyk
Konsultacja dramaturgiczna: Patryk Warchoł
Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Ada Dec, Maria Kierzkowska, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Julia Szczepańska, Przemysław Chojęta, Mikołaj Śliwa (gościnnie), Igor Tajchman, Paweł Tchórzelski, Michał Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski.
Asystent reżysera: Arkadiusz Walesiak
Inspicjent/sufler: Janina Sachwanowicz–Niakas
Fotografie: Wojtek Szabelski
Czas trwania: 3 godz. 20 minut (z dwiema przerwami)
Podcast Ucho Horzycy:
„Noce i dnie…” otrzymały 5 nagród na 60. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych: Festiwal Arcydzieł w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝗲̨ 𝗴ł𝗼́𝘄𝗻𝗮̨ 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝗔𝗿𝗰𝘆𝗱𝘇𝗶𝗲ł, 𝘀𝘁𝗮𝘁𝘂𝗲𝘁𝗸𝗲̨ „𝗪𝗮𝗻𝗱𝗮”.
Nagrodę za odważne i konsekwentne umieszczenie Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w kontekście pop-kulturowych skojarzeń bez sprzeniewierzenia się wartościom oryginału otrzymał 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗦𝗶𝗲𝗴𝗼𝗰𝘇𝘆𝗻́𝘀𝗸𝗶.
Nagrodę za wielobarwną, złożoną interpretację jednej z najbardziej wymagających postaci w polskiej literaturze, Barbary Niechcicowej, otrzymała 𝗝𝘂𝗹𝗶𝗮 𝗦𝘇𝗰𝘇𝗲𝗽𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗮.
Wyróżnienie za serię epizodów, w tym za niemą sylwetkę Racheli, wielkiej miłości Marii Dąbrowskiej, otrzymała 𝗔𝗱𝗮 𝗗𝗲𝗰,
Wyróżnienie za brawurowy epizod matki Barbary – Jadwigi Ostrzeńskiej, otrzymała 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮 𝗞𝗶𝗲𝗿𝘇𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮.
Julia Szczepańska została laureatką Nagrody im. Andrzeja Nardellego przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut za rolę Barbary Niechcic.
Mimo tego jednak, że widowisko pomyślane jest jako śmieszne, z dużą dawką inteligentnego poczucia humoru, to szybko orientujemy się, że jest to humor czarny. Ze sceny wylewają się niebywałe wręcz ilości ironii, pastiszu i bezpardonowej kpiny. […] Widowisko totalne, przepiękne – zupełnie oczarowujące pod każdym względem.
Joanna Marcinkowska, Dziennik Teatralny
Świetna gra aktorska młodego pokolenia oraz umiejętne połączenie wielu zawiłych wątków w jedną niezwykle ciekawą całość