Michał Siegoczyński

Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią

Reżyseria: Michał Siegoczyński

inspirowane powieścią Marii Dąbrowskiej

„Noce i dnie” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to spektakl o pierwszej miłości i tej ostatniej. Epicki rozmach i historyczne kostiumy przeplatają się z osadzoną w popkulturze, współczesną wersją losów Barbary i Bogumiła.

Małżeństwo z rozsądku czy miłość bez wzajemności? Romans czy śmierć? Bohaterowie stają do pojedynku o szczęście i spełnienie, ale walczą też o dwie różne wizje Polski. Ta historia rozpina się między miłością i wojną zanurzając nas w losy zwyczajnych ludzi w niezwykłych czasach.

Maria Dąbrowska była za „Noce i dnie” pięciokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Utwór uważa się za najlepszą polską powieść realistyczną XX wieku, a film na jej podstawie obejrzało dwie trzecie Polaków (21 milionów widzów) – tylko w ciągu pierwszych dwóch lat na ekranie! Ten kultowy tytuł w Teatrze Horzycy odbija się we współczesnym lustrze pozostając w dialogu z oryginałem i ekranizacjami.

Premiera: 1 kwietnia 2022 r.


Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Scenografia: Michał Dobrucki
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Muzyka: Kamil Pater
Choreografia: Alisa Makarenko
Reżyseria świateł: Michał Głaszczka
Projekcje: Adam Zduńczyk
Konsultacja dramaturgiczna: Patryk Warchoł

Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Ada Dec, Maria Kierzkowska, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Julia Szczepańska, Przemysław Chojęta, Mikołaj Śliwa (gościnnie), Igor Tajchman, Paweł Tchórzelski, Michał Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski.

Asystent reżysera: Arkadiusz Walesiak
Inspicjent/sufler: Janina Sachwanowicz–Niakas

Fotografie: Wojtek Szabelski

Czas trwania: 3 godz. 20 minut (z dwiema przerwami)


Podcast Ucho Horzycy:


Nagrody:

„Noce i dnie…” otrzymały 5 nagród na 60. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych: Festiwal Arcydzieł w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝗲̨ 𝗴ł𝗼́𝘄𝗻𝗮̨ 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝗔𝗿𝗰𝘆𝗱𝘇𝗶𝗲ł, 𝘀𝘁𝗮𝘁𝘂𝗲𝘁𝗸𝗲̨ „𝗪𝗮𝗻𝗱𝗮”.

Nagrodę za odważne i konsekwentne umieszczenie Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w kontekście pop-kulturowych skojarzeń bez sprzeniewierzenia się wartościom oryginału otrzymał 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗦𝗶𝗲𝗴𝗼𝗰𝘇𝘆𝗻́𝘀𝗸𝗶.

Nagrodę za wielobarwną, złożoną interpretację jednej z najbardziej wymagających postaci w polskiej literaturze, Barbary Niechcicowej, otrzymała 𝗝𝘂𝗹𝗶𝗮 𝗦𝘇𝗰𝘇𝗲𝗽𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗮.

Wyróżnienie za serię epizodów, w tym za niemą sylwetkę Racheli, wielkiej miłości Marii Dąbrowskiej, otrzymała 𝗔𝗱𝗮 𝗗𝗲𝗰,

Wyróżnienie za brawurowy epizod matki Barbary – Jadwigi Ostrzeńskiej, otrzymała 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮 𝗞𝗶𝗲𝗿𝘇𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮.

Julia Szczepańska została laureatką Nagrody im. Andrzeja Nardellego przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut za rolę Barbary Niechcic.


Recenzje:

Mimo tego jednak, że widowisko pomyślane jest jako śmieszne, z dużą dawką inteligentnego poczucia humoru, to szybko orientujemy się, że jest to humor czarny. Ze sceny wylewają się niebywałe wręcz ilości ironii, pastiszu i bezpardonowej kpiny. […] Widowisko totalne, przepiękne – zupełnie oczarowujące pod każdym względem.

Joanna Marcinkowska, Dziennik Teatralny


Widzowie o spektaklu:

Świetna gra aktorska młodego pokolenia oraz umiejętne połączenie wielu zawiłych wątków w jedną niezwykle ciekawą całość


Donos nr 02/2022 gazeta teatralna




Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.

zapisz się