Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Hamlet

  • Opis
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 8 listopada 2008 roku


„Hamlet” jest pierwszą z wielkich tragedii szekspirowskich. Na toruńskiej scenie po raz ostatni był zrealizowany w 1970 roku. W obecnym sezonie z tekstem Szekspira mierzy się, reżyserka młodego pokolenia, Małgorzata Bogajewska. Hamletowi ukazuje się duch Hamleta-ojca, starego króla, który wyznaje księciu prawdę o swojej śmierci. Został zamordowany przez swojego brata – obecnego króla. Honor nakazuje młodemu Hamletowi dopełnienie synowskiej roli – pomszczenia zabójstwa ojca. Od tej pory Hamlet konfrontuje kłamstwa z rzeczywistością, rzucając na szalę przyjaźń i miłość. Hoduje w sobie mordercę, powoli dojrzewa do zbrodni.  W toruńskim przedstawieniu świat podszyty jest bólem, a w krok za każdą tragedią podąża błazen.


Udział biorą: Małgorzata Abramowicz/Agnieszka Wawrzkiewicz, Maria Kierzkowska, Aleksandra Lis, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Mirosława Sobik, Wanda Ślęzak (gościnnie), Jolanta Teska, Mieczysław Banasik, Dariusz Bereski, Jarosław Felczykowski,  Radosław Garncarek, Paweł Kowalski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Grzegorz Woś, Michał Marek Ubysz.

Czas trwania: 2 godz. 40 min. (z przerwą)

Historia duńskiego księcia w zderzeniu ze sceną wymaga wyboru znaczeń spośród wielu, które mieści. „Hamlet” Małgorzaty Bogajewskiej jest przede wszystkim opowieścią o idealizmie skazanym na porażkę w świecie fałszu. Zbrodnia jest tu jeszcze jednym z nonsensów rzeczywistości. Nie tyle wybuchem narastającego gniewu, ile beznadziejną próbą oczyszczenia świata. Hamlet w wykonaniu Grzegorza Wosia to outsider, niepogodzony z niegodziwościami świata i wątpiący w jego sens. (…) Grzegorz Woś najbardziej przekonujący jest, gdy kpi, rozpacz zamienia w żart. (Mirosława Kruczkiewicz, „Nowości”, 14.11.2008)

Recenzja_Hamlet

William Szekspir „Hamlet”
Przekład: Stanisław Barańczak
Reżyseria i opracowanie tekstu: Małgorzata Bogajewska
Teksty piosenek i scen kabaretowych: Bartosz Blaschke
Scenografia: Maciej Chojnacki
Choreografia: Filip Szatarski
Muzyka: Fabian Włodarek, Jakub Orłowski
Reżyseria światła: Bartosz Blaschke

Ticket prices: normal – 20 PLN, reduced – 15 PLN,