Aktorzy prowincjonalni” na podstawie scenariusza filmowego Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego oraz improwizacji aktorów

Aktorzy prowincjonalni

Reżyseria: Damian Josef Neć

Premiera: 23 lutego 2019 r., godz. 19.00, Scena na zapleczu


Sala prób w prowincjonalnym teatrze. Mikroświat wypełniony marzeniami, kłótniami i niespełnieniem. Zaglądamy tam, gdzie aktorzy ujawniają swoje najgłębsze pragnienia i rozczarowania. Do takiego właśnie miejsca przyjeżdża reżyser z Warszawy, który chce wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Wielki dramat o wielkich ideach rozbudza wielkie oczekiwania i nadzieję, że uda się ze sceny choć jeden raz opowiedzieć o czymś bardzo ważnym.

Twórcy spektaklu ironicznie i krytycznie przyglądają się środowisku artystycznemu i pytają o sprawczość sztuki. Jaka jest jej moc w czasach, w których demony nacjonalizmu i ksenofobii wychodzą na światło dzienne?

Spektakl w reżyserii Damiana Josefa Necia powstał na podstawie scenariusza „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, rozbudowanego względem filmowego oryginału wątku „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, a także improwizacji oraz intymnego dziennika video aktorów Teatru Horzycy.

Akcja dzieje się tu, w Toruniu. Tu, w Polsce w 2019 roku.


Agnieszka Holland, Witold Zatorski 

„Aktorzy prowincjonalni”

na podstawie scenariusza filmowego Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego oraz improwizacji aktorów 

dramaturgia i reżyseria: Damian Josef Neć 

scenografia: Maciej Czuchryta 

muzyka: Agnieszka Szczepaniak 

wizualizacje i montaż wideo: Adrien Cognac 

obsada: 

Reżyser – Maciej Miszczak (gościnnie) 

Krzysztof/Konrad – Paweł Tchórzelski  

Ania – Małgorzata Abramowicz

Tomek/Sztuka – Tomasz Mycan 

Julia/Weneda – Julia Sobiesiak  

Łukasz/Karmazyn – Łukasz Ignasiński

Maciek/Hołysz – Maciej Raniszewski 

asystenci reżysera: Magdalena Kosek, Tomasz Mycan 

inspicjentka-suflerka: Anna Kruzińska 

Fotografie: Wojtek Szabelski

W spektaklu wykorzystano fragment „Lilli Wenedy” Juliusza Słowackiego oraz cytat z filmu „Pożyteczne owady – strażnicy naszych pól”, Clauda-Julie Parisot

Czas trwania: 2 godziny (z przerwą)

Recenzje:

W „Aktorach prowincjonalnych” Damiana Josef Necia, wszystko, poza własnym cierpieniem, to sceniczna tektura, ale jakże intymnie pokarbowana! […] Warto zdecydowanie obejrzeć ten spektakl będący projekcją bezsilnego, ale niezwykle pięknego plastycznie poszukiwania klucza do współczesnej realizacji fragmentów „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, jaką u progu wiosny 2019 roku (Jego roku!) proponuje nam Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Aram Stern, Menażeria

W spektaklu świat wykreowany zlewa się ze światem realnym na tyle, żeby chwilami trudno znaleźć granice pomiędzy nimi. Jednak to iluzja, to rzeczywistość zamknięta, bańka. W ostatniej scenie aktorzy siedzą w sali prób, podobnie jak na początku, czekają na reżysera. Teraz dopiero wydaje się, że wszyscy wyszli z ról, są prywatnie. A to, co czemu przyglądaliśmy się, ten splot fikcji z prywatnymi odpryskami, emocjonalne miraże, nie był prawdą o nich. Choć w zasadzie mógłby być, zakulisowym życiem aktorów na prowincji.

Hanna Wittstock, Gazeta Pomorska

Trzecią nową propozycją trwającego sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy są „Aktorzy prowincjonalni”, Mirosława Kruczkiewicz, Nowości

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.