Podczas sezonu teatralnego 2018-2019, który upłynął pod hasłem „Tu, w Toruniu”, przygotowaliśmy 6 premier:

„Hamlet” w reżyserii Pawła Paszty

„Dziadek do orzechów. Nowe historie” w reżyserii Darii Kopiec

„Aktorzy prowincjonalni” w reżyserii Damiana Josefa Necia

„Wróg się rodzi” w reżyserii Anety Groszyńskiej

„Mazagan. Miasto” w reżyserii Judyty Berłowskiej

„Koncert marzeń” pod opieką reżyserską Pawła Paszty

W repertuarze mieliśmy też 19 przedstawień z zeszłych sezonów. 244 spektakle obejrzało 38056 widzów. 

Ważnym momentem sezonu był Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt, podczas którego zaprezentowaliśmy publiczności najciekawsze przedstawienia młodych reżyserów i reżyserek oraz znakomite debiuty aktorskie. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Piotr Kurzawa za toruńskiego „Natana mędrca” Gottholda Ephraima Lessinga. Kurzawa stworzył, jak napisano w werdykcie, „inteligentną, klarowną adaptację mało spektakularnego klasycznego dramatu. Szlachetna inscenizacja, dojrzały język, precyzja przeprowadzonej myśli – także w grze aktorskiej – sprawiają, że spektakl zyskuje niezwykłą aktualność. Staje się ważnym głosem w sprawie tolerancji i wolności…”.  Główną nagrodę aktorską otrzymała  Paulina Walendziak.

W Kawiarni Wejściówka z sukcesem działała Loża Kopernika, czyli kabaret literacki pod opieką artystyczną Pawła Paszty.

Dużym zainteresowaniem widowni cieszyły się czytania performatywne:  „Cholernie mocna miłość” Lutza Van Dijka w reż. Tomasza Mycana, „Niepodległe 18-18” Martyny Wawrzyniak w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, „Przenikania” Matasa Vildžusa w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, „Poznań miasto grzechu” i „Oświęcim. Czarna zima” (fragmenty) Marcina Kąckiego”. 6 razy spotkaliśmy się także w Salonie Poezji.

30 marca 2019 roku Teatr po raz dziewiętnasty wręczył statuetki WILAMA w trzech kategoriach: Edukacja Teatralna, Przyjaciel Teatru, Najpopularniejsza aktorka lub aktor Teatru im. Wilama Horzycy. Laureatką WILAMA 2018 w kategorii Edukacja Teatralna została  Katarzyna Korpal z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu. Nagrodę w kategorii Przyjaciel Teatru otrzymał Hotel Filmar w Toruniu. W kategorii Najpopularniejsza aktorka lub aktor Teatru im. Wilama Horzycy zwyciężyła Joanna Rozkosz.

Spektakl „Rejkyavik’74” Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat zdobył II nagrodę podczas 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” Katowice 2018.

Nagrodę teatralną  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  za sezon 2017/2018 otrzymał Michał Marek Ubysz. Aktora doceniono za rolę wuja Eugeniusza w „Tangu” Mrożka w reżyserii Piotra Ratajczaka oraz Natana w „Natanie mędrcu” w reżyserii Piotra Kurzawy.

Widzowie chętnie uczestniczyli w debatach towarzyszących premierom sezonu oraz w  64 wydarzeniach edukacyjnych (warsztaty do spektakli, cykl „Poznaj Teatr”, warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli, Niedziela w Teatrze…).

Zrealizowaliśmy projekt „Bohater i patriota: gra w Polskę – warsztaty integracyjno-artystyczne” (dofinansowany z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego) mający na celu pobudzenie krytycznej refleksji na tematy związane z polskością i patriotyzmem. Obecnie realizujemy działania dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach projektu „Oczy otwarte – spektakle z audiodeskrypcją i warsztatami” odbyły się 3 spektakle z audiodeskrypcją oraz warsztatami dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W ramach projektów „Mazagan. Inspiracje” oraz „Kolaże” pracujemy twórczo z mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia oraz Starego Miasta. Obecnie trwa także „Lato w Teatrze” (dofinansowane przez Instytut Teatralny), podczas którego prowadzimy warsztaty dla młodzieży i przygotowujemy z nią pokaz finałowy.

Dziękujemy wszystkim, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować oraz naszym widzom – to z Wami tworzymy Teatr.

Do zobaczenia we wrześniu!

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.