Festiwale Teatru Horzycy

Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT jest organizowany przez Teatr im. Wilama Horzycy od 1991 roku. KONTAKT stworzył możliwość przeglądu i promocji najciekawszych wydarzeń teatralnych z państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz ich konfrontacji z teatrami z Europy Zachodniej.

KONTAKT stał się pośrednikiem wielonarodowych, nieraz niełatwych porozumień w nowej rzeczywistości. Wagę festiwalu buduje przede wszystkim wartość artystyczna prezentowanych spektakli. Repertuar festiwalu jest efektem bardzo starannej weryfikacji i wyboru dokonywanego przez komisję kwalifikacyjną.

Na KONTAKT zapraszane są przede wszystkim teatry z państw najbliżej sąsiadujących z Polską, choć zasada ta z roku na rok jest coraz bardziej poszerzana. W dotychczasowych festiwalach KONTAKT wzięły udział teatry z Australii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turkmenistanu, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, Włoch.
Festiwal KONTAKT odbywa się co dwa lata w ostatnim tygodniu maja.

KONTAKT gości ponad stuosobową, międzynarodową grupę obserwatorów (praktycy teatralni, krytycy, studenci szkół teatralnych, dyrektorzy europejskich festiwali teatralnych – LIFT z Londynu, Wiener Festwochen, Theater der Welt z Niemiec, Kunsten Festiwal des Arts z Belgii, festiwal w Edynburgu), dziennikarzy radiowych i telewizyjnych. Na festiwalu obecne są ekipy telewizyjne z Polski, Rosji, Ukrainy, Estonii, Białorusi, Litwy.

W ramach KONTAKTU odbywają się imprezy towarzyszące – wystawy plastyczne, projekcje filmów, koncerty. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z twórcami, które są bardzo ważnym elementem festiwalu.

Festiwal KONTAKT ma charakter konkursu, uczestniczące przedstawienia są oceniane przez międzynarodowe jury, które przyznaje trzy główne nagrody festiwalowe. Istnieje również możliwość ufundowania nagród przez osoby prywatne, instytucje i firmy.

Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym programem festiwalu.

Festiwal Debiutantów PIERWSZY KONTAKT ma charakter konkursowy i zasięg ogólnopolski. Jest to pierwsze w Polsce spotkanie teatralnych debiutantów – reżyserów i aktorów. Słowo debiut rozumiemy dosłownie: jako pierwszą realizację sceniczną i pierwszą rolę w zawodowym teatrze. Zachęcamy do składania propozycji przedstawień z udziałem debiutantów z lat 2017-2018 (spektakle z dwóch ostatnich lat) we wszystkich trzech kategoriach (debiutująca aktorka, aktor i reżyser). Zainteresowanym proponujemy zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie karty zgłoszenia. W razie pytań prosimy o kontakt: festiwal@teatr.torun.pl.

Festiwal Debiutantów PIERWSZY KONTAKT jest prezentacją i promocją najciekawszych młodych i bardzo młodych twórców teatralnych. Zależy nam też na zbliżeniu młodej widowni i młodego teatru w mieście wielkich teatralnych tradycji, w którym od ponad 20 lat organizujemy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2011 (zobacz: archiwum), w tradycyjnym terminie Kontaktu. Oba festiwale odbywają się w Toruniu na przemian.

25.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

22.05.-12.06.2021

Kontakt 2021

5.

Festiwal Debiutantów
Pierwszy Kontakt

25-31.05.2019

Pierwszy kontakt 2019
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.

zapisz się

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego