July
ndpnwtśrczptso
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Loża Kopernika

  • Description
  • Zdjęcia
  • wideo
  • Plakat
  • O Loży ogólnie...
  • Wszystkie programy Loży Kopernika
  • Ceny biletów

Sorry, this entry is only available in Polish.

Loża Kopernika

NAZWA KABARETU

Dlaczego LOŻA? Bo jak to w kabarecie, będzie to nieraz miejsce szydercze. Będzie to także, jak w lożach masońskich, miejsce wymagające wtajemniczenia i przyłączenia do tajnej grupy wybrańców, którzy spotykając się pod osłoną nocy, w atmosferze rytuału literacko-muzycznego, raczyć się będą wspólnym biesiadowaniem kabaretowym.

W loży jest wygodnie, w loży jest nieraz pełno śmiechu, ale i teatralnej grozy.

A Kopernik? Co ma do tego Kopernik? Po pierwsze, gdyby masoneria istniała w czasach Kopernika, zapewne należałby do loży. Spróbujmy więc stworzyć mu nieco wykrzywioną lożę teatralną. Nasz Kopernik to prawdziwy super-bohater. Pochodzi z Torunia, jest naukowcem, wynalazcą, nieco szalony i emocjonalny, ale bardzo inteligentny. Dobrze wie, co czym kręci. Jest wegetarianinem, uwielbia koper.

TEKSTY

Kabaret literacki LOŻA KOPERNIKA swój pierwszy program opiera na klasycznych tekstach. Stare szpargały i literackie rupiecie spróbujemy zetknąć ze współczesnością. Pojawią się nowe interpretacje znanej literatury kabaretowej, nowe teksty zestawione z klasyczną oprawą, stare nuty grane na starym pianinie z towarzyszeniem nowego głosu i w nowej aranżacji. Może być śmiesznie, aż do zagrożenia życia, więc wejście jest możliwe jedynie na własną odpowiedzialność. Może być również lirycznie i muzycznie. Loża sięga inspiracjami zarówno do oryginalnych kabaretów francuskich i niemieckich, ale przede wszystkim do polskiej tradycji Zielonego Balonika, Piwnicy pod Baranami, czy warszawskich Skamandrytów i Dudka. Pierwszy program będzie łączył motyw czarów, wiedźm i tajemnicy historii miasta i historii teatru.

KTO NA SCENIE

Na scenie kabaretu zobaczymy aktorów Teatru Horzycy, a być może od czasu do czasu i aktorów gościnnych. Niektórzy będą również autorami tekstów. Podstawowym instrumentem towarzyszącym kabaretowi będzie pianino – nowy stały mieszkaniec Wejściówki. W akompaniamencie zabrzmią także inne instrumenty – skrzypce, gitara, a może coś więcej…

WIDOWNIA

Podstawowym warunkiem niezbędnej bliskości między widzami a aktorami w kabarecie literackim jest jego kameralność. Przestrzeń piwnicy teatru, gdzie na co dzień funkcjonuje kawiarnia Wejściówka, jest ciasna i klimatyczna. Widzowie zasiądą na kanapach oraz przy małych czteroosobowych stolikach. Można pić, można się głośno śmiać i płakać. Przed i po spektaklu można także skosztować pysznego sernika lub szarlotki z Wejściówkowej kuchni.

 

Program 1 : Ciary Mary

premiera: 13.10.2017 

Kabaret literacki to nowe miejsce powstające w podziemiach Teatru Horzycy! Już od 13.10 regularnie aktorzy, muzycy i wszelcy artyści związani z teatrem będą zapraszali chętnych widzów na kameralne programy kabaretowe. W swej tożsamości Loża Kopernika opiera się na wyjątkowym w Polsce rodowodzie kabaretu literackiego, gdzie prócz dowcipnych skeczów komentujących rzeczywistość współczesną, posłuchać można lirycznej piosenki aktorskiej, czy też odkopanych w głębokich kazamatach literatury tekstów zupełnie nie scenicznych. 
Pierwszy program Loży opiera się na klasyce – cokolwiek to znaczy!

Udział wzięli: Małgorzata Abramowicz, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Agnieszka Wawrzkiewicz, Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski, Paweł Kowalski, Arkadiusz Walesiak

oraz nasz genialny pianista – Igor Nowicki


Program 2: Erros 

premiera: 13.01.2018

 

W drugim programie kabaretu literackiego Loża Kopernika nagromadziły się międzyludzkie uczucia, flirty i erotyka. W programie znalazły swoje miejsce piosenki aktorskie, skecze i monologi w różny sposób związane z tematem… miłości. Przy pianinie zasiądzie Igor Nowicki, na scenie wystąpią aktorzy Teatru Horzycy. W kawiarnianej atmosferze usłyszymy zarówno klasyków, jak i autorów współczesnych, teksty inspirowane postami z sieci, a także wpisami z portali randkowych. Nie zabraknie również dowcipnych i celnych komentarzy na temat aktualnych wydarzeń. Będzie wesoło,  a momentami refleksyjnie.  Zapraszamy zakochanych, poszukujących miłości oraz wszystkich tych, którzy chcą spędzić niezapomniany wieczór w gościnnym wnętrzu Kawiarni Wejściówka, mieszczącej się w piwnicy pod Teatrem.

Udział wzięli: Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Agnieszka Wawrzkiewicz, Matylda Podfilipska, Maria Kierzkowska, Paweł Tchórzelski, Paweł Kowalski

oraz nasz genialny pianista – Igor Nowicki


Program 3: Kuracja Horzycy

premiera 04.05.2018

Wszyscy jesteśmy chorzy. Czekamy w długich kolejkach do lekarza, rozmawiamy o naszych przypadłościach, a może i diagnozujemy się za pomocą doktora Google? Możemy narzekać, ale ocali nas śmiech i dystans! Zapraszamy na kurację do Loży Kopernika, gdzie Państwa dobrym samopoczuciem zajmą się doskonali lekarze. Co będzie ich receptą na zdrowie? Brawurowo wykonane piosenki, zaskakujące utwory współczesne, teksty Hanocha Levina – dramatopisarza doskonale znanego toruńskiej publiczności. Przy fortepianie znów zasiądzie genialny Igor Nowicki. W Loży Kopernika po raz pierwszy wystąpi Anna Romanowicz-Kozanecka.

Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Anna Romanowicz – Kozanecka,  Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski, Paweł Kowalski

oraz nasz genialny pianista – Igor Nowicki

normalny- 50 zł,