Stanisław Przybyszewski

Gody życia

Reżyseria: Iwona Kempa

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego to kolejna propozycja w sezonie arcypolskim. Iwona Kempa przypomina mało znaną sztukę duchowego przywódcy bohemy młodopolskiej. Przybyszewski pamiętany jest dzisiaj głównie jako legenda, postać kontrowersyjna, prowokator łamiący tabu obyczajowe, ale zapomniany jako artysta i myśliciel – prozaik, eseista, dramatopisarz i teoretyk sztuki. Dramat „Gody życia”, napisany w 1910 roku, jest historią młodej kobiety – Hanki Bielskiej, która odeszła od męża i córki, by dzielić życie z ukochanym mężczyzną. Według ówczesnych praw społecznych porzucając rodzinę, straciła prawo do dziecka. Nieświadoma konsekwencji swego czynu Hanka cierpi. Tęsknota za dzieckiem i poczucie winy niszczą wspólne życie z Wacławem. Fabuła sztuki jest jedynie pretekstem do analizy duchowego stanu bohaterów, ich gwałtownych namiętności, walki ze społecznymi schematami i wewnętrznymi demonami. Czy sumienie może zniszczyć pragnienie szczęścia? Czy można być szczęśliwym, raniąc innych? Czy lepiej dla dobra rodziny żyć w zakłamaniu z niekochanym mężczyzną, czy walczyć o prawo do własnego szczęścia? Czy przekroczenie tradycyjnego porządku musi zostać surowo ukarane? Tekst Przybyszewskiego stawia pytania, które pomimo zmian w obyczajowości i prawie zachowują aktualność.


Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Aleksandra Bednarz (gościnnie), Karina Krzywicka, Ewa Pietras, Anna Romanowicz-Kozanecka, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Sławomir Maciejewski, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski.

Reżyseria, scenografia i opracowanie tekstu: Iwona Kempa
Kostiumy: Anna Sekuła
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Fotografie: Wojtek Szabelski

Recenzje:

To jedna z najbardziej wymagających ról w dotychczasowej karierze aktorskiej Mirosławy Sobik. Musiała ukazać proces samozniszczenia kobiety, jej powolne opadanie na dno szaleństwa. (…) Sobik z tej trudnej roli wyszła zwycięsko – pokazała na scenie ewolucję Hanki: od prostoty i naiwności zakochanej kobiety, po matkę ogarniętą obłędem.

Grzegorz Giedrys, „Gazeta Wyborcza” – Toruń, 02.04.2011
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.