Michał Urban

Malarz, rzeźbiarz, scenograf, autor instalacji, projektant wnętrz.

Autor scenografii i kostiumów do spektakli realizowanych m.in. Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Muzycznym w Gliwicach, Teatrze Mniejszym w Krakowie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Najczęściej współpracuje z reżyserami Robertem Talarczykiem („Pomału, a jeszcze raz!”, „Szwejk”, „Mistrz & Małgorzata story”, „Testament Teodora Sixta”) i Łukaszem Czujem, z którym zrealizował ponad dwadzieścia spektakli m.in. „Tango OBERIU 1928”, „Opowieści 11 katów”, „Sen pogodnego karalucha”, „Królowa Nocy”, „Bal u Wolanda”, „Komedia obozowa”, „Gombrowicz. Opereta Muerta”, „Noc w Kosmosie”, „Klub Samotnych Serc ‘Portofino’”, „Dwa”, „Cafe Panika. Rewia paniczna z songami” oraz plastyczno–multimedialne aranżacje ekspozycji muzealnych.

Do jego dorobku należą również m.in. scenografie do spektakli „Kafka” w reżyserii Tomasza Wysockiego (2001), „Cantigas de Santa Maria” w reżyserii Adama Kwaśnego (2002) „Kamyk w bucie” w reżyserii Igora Šebo (2009). Wystawa „Kraków czas okupacji 1939-1945” w Fabryce Schindlera w Krakowie (2008 – 2010) uhonorowana została nagrodą Sybilla 2011 dla najważniejszego wydarzenia muzealnego w Polsce. W 2012 otrzymał nagrodę teatralną „Złotą Maskę” w kategorii scenografia — za scenografię do „Mistrz & Małgorzata story” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Obecne zajmuje się głównie projektowaniem narracyjnych wystaw muzealnych w ramach Grupy Locus Solus.

Źródło: https://www.behance.net/michalurban

Newsletter

Dowiedz się pierwszy/a o nowym repertuarze

Zapisz się na nasz newsletter, aby bez problemu zarezerwować bilety. Wyślemy Ci też informacje o innych wydarzeniach, jak "Niedziela w Teatrze" czy zwiedzanie. Wysyłamy mailing maksymalnie 2 razy w miesiącu.