wróć

Niepodlegli 18-18: czytania performatywne i debata

Co wiemy na temat stosunków polsko-litewskich? Jak mówić i pisać o często skomplikowanej historii? Jaką rolę odgrywa współczesny dramat w opowiadaniu o relacjach pomiędzy Polakami i Litwinami?

2 grudnia zapraszamy na czytania performatywne dramatów: „Niepodległe 18-18” Martyny Wawrzyniak i „Przenikania” Matasa Vildžiusa.

Teksty są efektem warsztatów dramaturgicznych „Niepodlegli 18-18”.  Zorganizował je Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wspólnie z litewskim Teatrem Dramatycznym im. Juozasa Militnisa w Poniewieżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Do udziału w projekcie zaproszono dramaturżki i dramaturgów z Polski i Litwy. Efektem warsztatów są autorskie teksty na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i odzyskania niepodległości przez oba kraje w roku 1918. 

Po czytaniach, o godz. 19.00, odbędzie się debata, której gościem będzie litewski historyk Laurynas Vaičiūnas.

Scena na zapleczu

2 grudnia (niedziela) 2018 r.

godz. 16.00 –  Martyna Wawrzyniak „Niepodległe 18-18”

reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak

Obsada:

Agata Grobel (gościnnie)

Mirosława Sobik

Niko Niakas

Maciej Raniszewski

godz. 17.30 –  Matas Vildžius „Przenikania”

reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak

Obsada:

Agata Grobel (gościnnie)

Niko Niakas

Maciej Raniszewski

Michał Ubysz

Arkadiusz Walesiak

Wejściówki w cenie 5 zł można odbierać w Biurze Obsługi Widzów od 26 listopada.

Debata „Teatr i historia. Relacje polsko-litewskie w dramacie współczesnym”.

godz. 19.00

Wstęp wolny

Czytanie i debatę dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 Martyna Wawrzyniak   

Studentka V roku WRD w PWST w Krakowie, specjalność: dramaturg teatru. Współautorka adaptacji i dramaturżka przy spektaklu dyplomowym studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie  #Gwałt na Lukrecji, inspirowanego poematem Williama Shakespeare’a w reżyserii Marcina Libera. Współautorka tekstów i scenariusza do projektu Gender Unplugged, pokazywanego w ramach sekcji OFF na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Dramaturżka przy spektaklu ,,Wolę się ścigać niż zakochiwać” w reżyserii Igi Gańczarczyk realizowanego w ramach Konkursu Dormana Instytutu Teatralnego we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi. Członkini i współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej PWST Kraków (projekty realizowane: „archiwum//lab.”, „Inny Teatr”). Koordynatorka i administratorka wirtualnego archiwum Pracowni Dramaturgicznej działającego w ramach AST Kraków.

Matas Vildžius

Litewski scenarzysta i dramatopisarz, student II roku scenariopisarstwa w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Autor m.in. scenariusza do filmu „Retrieve independence“ (reż. S. Baradinskas) oraz sztuki „Įsiliejimai“. Obecnie pracuje nad swoją drugą sztuką
„Alice”.

Laurynas Vaičiūnas

Od 2013 dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Kasztelan Zamku na wodzie w Wojnowicach, animator kultury. Absolwent School of Slavonic and Eastern European Studies University College London.