wróć

Międzynarodowy Dzień Teatru i Nagrody Marszałka

Międzynarodowy Dzień Teatru to wyjątkowy moment, aby sztukę teatralną uczynić przedmiotem refleksji i wyrazić szacunek wszystkim osobom, które wobec przypisanej teatrowi misji pełnią swoje role z wielką odpowiedzialnością.

29 marca w naszym teatrze odbyły się wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas którego zostały wręczone nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego. 

Nagrodę Marszałka otrzymali aktorzy naszego teatru – Matylda Podfilipska, Mirosława Sobik, Bartosz Woźny oraz kierownik Biura Obsługi Widzów, Agnieszka Warczachowska.

Autorką tegorocznego międzynarodowego orędzia adresowanego do ludzi teatru jest Isabelle Huppert, francuska aktorka teatralna i filmowa, nominowana w tym roku do Oscara.  Przesłanie do polskiego środowiska teatralnego napisał Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL. 

„(…) Teatr dla mnie to Inny, dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. Nie za bardzo wiem, co to znaczy, ale wierzę we wspólnotę, w przyjaźń między aktorami i widzami, w związek wszystkich, których łączy teatr, tych, którzy piszą, tłumaczą, oświetlają, ubierają, przygotowują dekoracje tych, którzy grają, którzy w nim pracują i tych, którzy do niego przychodzą. Teatr nas broni i chroni… Głęboko wierzę, że nas kocha… równie mocno, tak jak my go kochamy. (…)” Isabelle Huppert
 

Link do tekstów orędzia: http://www.instytut-teatralny.pl/aktualnosci/oredzia-na-miedzynarodowy-dzien-teatru_2017-03-24/

Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (fot. Wojtek Szabelski):

Teatralne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru z udziałem emerytowanych pracowników teatru (fot. Daria Szczecińska):