lipiec
ndpnwtśrczptso
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Nadia. Portret wielokrotny

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 24 marca 2012 roku


Przedstawienie przygotowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, znana toruńskiej publiczności z realizacji „Dzikiej kaczki” Ibsena. Reżyserka jest również autorką adaptacji, której bazą są opowiadania Antoniego Czechowa: „Wrogowie”, „Żona”, „Pani z pieskiem”, „Nieciekawa historia”. Scenariusz jest próbą przyjrzenia się postaci kobiecej w męskim świecie kreowanym w utworach autora. Spektakl składa się z czterech historii. W każdej z nich bohaterką jest kobieta o tym samym imieniu – Nadia (Nadine). W przedstawieniu ukazana jest w różnych etapach życia i relacjach z mężczyznami – jako żona, kochanka, „córka” profesora. Wszystkie sytuacje są próbą  wyzwolenia się  Nadii spod dominacji mężczyzny, poszukiwaniem szczęścia i niezależności. Bohaterka zdziera poszczególne zasłony, zdejmuje kolejne maski, naraża się na konflikty, niezrozumienie, wykluczenie. Czy takie życie ma sens? Czy istnieje recepta na szczęście? Czy istnieje rozwiązanie jej sytuacji? Czy też jedyne co możemy robić to szukać, zadawać pytania.


Udział biorą: Matylda Podfilipska, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski (gościnnie), Marek Milczarczyk, Niko Niakas, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski.

Czas trwania: 2 godziny (z przerwą)

Agnieszka Lipiec-Wróblewska, przenosząc na scenę kolejne opowiadania, w  każdej historii skonstruowała świat wierny Czechowowi. Każdą opowieść dopełniała zmieniająca się scenografia, która raz przedstawiała plażę z (multimedialnym) pejzażem w tle, raz XIX-wieczne salony (Bartłomiej Oleszek, „Głos Uczelni”, maj 2012).

„Nadia. Portret wielokrotny” wg Antoniego Czechowa
Przekład: Irena Bajkowska, Maria Dąbrowska, Maria Mongirdowa
Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Michał Lorenc
Ruch sceniczny: Weronika Pelczyńska

Ticket prices: normal – 25 PLN, reduced – 18 PLN, school – 16 PLN