Tom Stoppard

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją

Reżyseria: Cezary Iber

Premiera: 11 stycznia 2014, Duża Scena


„Rosencrantz i Guildenstern nie żyją” jest najbardziej znanym utworem Toma Stopparda (zdobywcy Oskara za scenariusz do filmu „Zakochany Szekspir”). Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 r. autor zrealizował film pod tym samym tytułem. Jeśli pamiętamy „Hamleta”, to dobrze, jeśli nie – nic się nie stanie. Co prawda główni bohaterzy sztuki to postaci wyciągnięte z dzieła Szekspira – dwaj przyjaciele Hamleta eskortujący księcia do Anglii, których śmierć kwituje się jednym, jedynym zdaniem. Właściwie nic więcej na ich temat od Szekspira się nie dowiemy. Z pomocą przychodzi Stoppard, który w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Rosencrantz i Guildenstern, dwaj tchórze i konformiści, którzy nie mają odwagi powiedzieć w oczy tego, co myślą i nie są w stanie podjąć żadnej decyzji, swoją biernością  doprowadzają do końca umieszczonego w tytule. A o czym to jest? Jedni mówią, że to historia Hamleta widziana z perspektywy Rosencrantza i Guildensterna. Inni, że to „Hamlet” od kuchni, a autor, że sztuka jest „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.”


Reżyseria: Cezary Iber

Scenografia: Cezary Iber, Agnieszka Stanasiuk

Kostiumy: Agnieszka Stanasiuk

Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Muzyka: Maciej Zakrzewski

Wizualizacja: Michał Jankowski

Światło: Jędrzej Bączyk

Udział biorą: Aleksandra Bednarz, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Łukasz Ignasiński, Paweł Kowalski, Bartosz Zaczykiewicz, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak oraz tancerze: Adrian Drzycimski, Piotr Mateusz Wach, Michał Kujawski, Łukasz Rochna.

Fotografie: Wojtek Szabelski

Czas trwania: 2 godziny 15 minut (z przerwą)

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Recenzje:

Cezary Iber stworzył spektakl, jakiego do tej pory w Toruniu nie grano

Klaudia Bryła, Kulturalny Toruń, 12.01.2014

Szkoda, że to nie był „Hamlet”

Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza Toruń

Wrobieni w teatr, Anna Jazgarska

teatralny.pl

Rosencrantz i Guildenstern, czyli rewers Hamleta

Anita Nowak, Teatr dla Was

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją i podróżują do Anglii

Lena K, MMToruń

Śmierć na scenie – „taka historia”

Klaudia Bryła, Kulturalny Toruń
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.