lipiec
ndpnwtśrczptso
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Porucznik z Inishmore

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Plakat
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Anę Nowicką publiczność toruńska poznała na Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt”, podczas którego reżyserka zaprezentowała spektakl „Szyc” Hanocha Levina. W Teatrze im. Wilama Horzycy „Porucznik z Inishmore” jest trzecią realizacją sztuk irlandzkiego dramatopisarza po „Kalece z Inishmaan” i „Samotnym Zachodzie”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności przez wiele sezonów. Podczas gdy Padraic, bojownik Irlandzkiej Armii Wyzwolenia Narodowego (INLA), walczy o wolność w Północnej Irlandii torturując i podkładając bomby, na wyspie Inishmore ktoś zabija jego ukochanego kota, Tomaszka. Christy, Brendan i Joey – nieudolni i gapowaci terroryści, współtowarzysze Padraica z INLA, ściągają  go na wyspę. W myśl słów autora, że „w każdej sztuce powinno znaleźć się kilka pistoletów”, w „Poruczniku…” śmierć kota nakręca spiralę niewiarygodnych wydarzeń. Padraic wraca na wyspę, by znaleźć mordercę. Trup ściele się gęsto, krew leje się strumieniami. Ktoś musi za to zapłacić. W „Poruczniku z Inishmore” McDonagh, a razem z nim Ana Nowicka nie szczędzą widzom mocnych wrażeń i dużej dawki humoru.


Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 lat.

Udział biorą: Aleksandra Bednarz, Jarosław Felczykowski, Radosław Garncarek (gościnnie), Łukasz Ignasiński, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski, Arkadiusz Walesiak.

Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy)
Porucznik z Inishmore

Do McDonagha trzeba mieć rękę. To autor tyle nośny, co niebezpieczny. Łatwo przeszarżować i zamienić inteligentną sztukę w prymitywną pyskówkę kilku wulgarnych postaci. Ręka Any Nowickiej okazała się bardzo szczęśliwa. Przede wszystkim w kwestii doboru obsady. To właśnie dzięki niej McDonagh wybrzmiał tak, jak powinien: absurdalnie, ostro i brutalnie szczerze (Karina Bonowicz, Teatr dla Was, 07.05.2012).

Recenzja_Grzegorz_Giedrys_Gazeta_Wyborcza

Przekład: Klaudyna Rozhin
Reżyseria: Ana Nowicka
Scenografia i kostiumy: Monika Kufel
Muzyka: Krzysztof Figurski

Ticket prices: normal – 30 PLN, reduced – 22 PLN, school – 20 PLN