Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Niestworzona historia albo Ostatni tatuś

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 27 października 2007 r.


„Niestworzona historia albo Ostatni tatuś” jest kolejną propozycją przedstawienia rodzinnego. Po muzycznych spektaklach „Pinokia” i „Kopciuszka” zapraszamy na współczesną sztukę młodego, polskiego dramaturga. Zła czarownica Blada porywa tatusiów. Mała Ania również traci tatę, który nigdy nie miał dla niej czasu, bo był bardzo zapracowany, a swoją nieobecność rekompensował dziecku kolejną, nową zabawką. Ania wraz z najbliższymi przyjaciółmi – pluszowym misiem i lalką Barbie – wyrusza w nocy by odnaleźć i uwolnić ukochanego tatę. Podróż po wielkim i niebezpiecznym mieście z przynosi mnóstwo przygód. Bohaterowie poznają wiele dziwnych postaci, które utrudniają lub pomagają im w poszukiwaniach – Wielkie Czarne Ptaszysko, Gadająca Kałuża, Siwy Tramwaj. Pragnienia i marzenia dzieci mają wielką moc, bo tatusiowie wracają do swoich domów odmienieni. Na przedstawienie zapraszamy dużych i małych, dzieci, mamusie i tatusiów!


Udział biorą: Maria Kierzkowska, Karina Krzywicka, Aleksandra Lis, Anna Magalska-Milczarczyk, Anna Romanowicz-Kozanecka, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Wanda Ślęzak (gościnnie), Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Ryszard Balcerek, Mieczysław Banasik, Dariusz Bereski, Jarosław Felczykowski, Radosław Garncarek, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Paweł Tchórzewski, Grzegorz Wiśniewski

Czas trwania spektaklu: 2 godziny (z przerwą)

Współczesna Królowa Śniegu (tu zwana Czarownicą Bladą) mieszka w centrum dużego miasta. Jej pałac – nie z lodu, tylko ze szkła – jest jednak równie zimny. Nie porywa małych chłopców, ale tatusiów, którzy „rządzą światem” i od których tę władzę można przejąć. Odłamków lustra rzucać nie musi, bo tatusiowie serca mają i tak zimne i nieczułe na prośby dzieci, by wrócili szybciej z pracy. W sztuce „Niestworzona historia albo Ostatni tatuś” młodego dramaturga Michała Walczaka literackich nawiązań jest więcej. Z brzydkiego kaczątka wyrasta jeszcze brzydsze ptaszysko, pomocnik Czarownicy. Ania, idąc na poszukiwanie porwanego tatusia, spotyka Króla Chuliganów (zamiast małej rozbójniczki). Podczas wędrówki zostaje zaopatrzona w czarodziejską mapę, taką, jaką dysponował Harry Potter. A reżyser (Gabriel Gietzky) i aktorzy toruńskiej inscenizacji dodali jeszcze inne aluzje. Np. Król Chuliganów (Sławomir Maciejewski) jako żywo przypomina Poldka z filmowej „Podróży za jeden uśmiech”. Te gry z widzem to tylko dodatkowe atrakcje sztuki, dobrze skonstruowanej, z wartką akcją i aktualną treścią. Przy czym jest to nie tylko rzecz o rodzicach, którym brakuje czasu dla dzieci. Wędrówka Ani w poszukiwaniu porwanego tatusia, z misiem i lalką, to spojrzenie na magię dzieciństwa. Cała zaś podróż przez miasto nocą jest też symbolem dojrzewania. A spotykane po drodze postaci – od Króla Chuliganów, przez rozpieszczonego syna posła, po Czarownicę – okazują się ofiarami złych doświadczeń z dzieciństwa. Autorzy inscenizacji kilka warstw znaczeniowych sztuki umiejętnie wydobywają. (Mirosława Kruczkiewicz, „Nowości”, 02.11.2007)

Michał Walczak „Niestworzona historia albo Ostatni tatuś”
Reżyseria: Gabriel Gietzky
Scenografia: Dominika Skaza
Muzyka: Aleksandra Gryka
Choreografia: Kamil Czarnecki

Ticket prices: normal – 25 PLN, reduced – 15 PLN,