Béla Pintér

Królowa ciast

Reżyseria: Ula Kijak

Premiera: 6 kwietnia 2013 r.


Węgry, rok 1984. Trwają przygotowania do urodzin siedmioletniej Eriki, dla której próbą ratunku przed brutalnym życiem jest ucieczka w wewnętrzny świat. „Królowa ciast” bowiem to historia rodziny dotkniętej przemocą. Ojcem Eriki jest Stefan Kosár – podpułkownik milicji, alkoholik, tyran. Cała rodzina Eriki poddana jest więc rygorowi absurdalnych zasad ustanowionych przez Stefana. Spektakl balansuje na granicy rzeczywistości i wytworów wyobraźni, prawdy i zmyślenia, marzenia i lęku. Ta groteskowa i surrealistyczna sztuka pokazuje jak społeczny mechanizm przemocy przekłada się na mechanizm przemocy w rodzinie. Krzywda jest wieczna, przenosi się z pokolenia na pokolenie, niezależnie od systemów politycznych. „STEFAN: Nie bójcie się, potem kiedy mnie już nie będzie, będziecie gorzko płakać, łkać, po kątach! Że mieliśmy ojca, męża, wujka Stefka, który wszystko dla nas robił (…)”


Spektakl przeznaczony dla widzów od 15 lat.
Udział biorą: Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Mirosława Sobik, Łukasz Ignasiński, Niko Niakas, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski.

Przekład: Jolanta Jarmołowicz
Reżyseria: Ula Kijak
Scenografia: Dominika Skaza
Ruch sceniczny: Anka Jankowska
Muzyka: Maria Rumińska
Fotografie: Wojtek Szabelski

Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)

Recenzje:

(…) Paweł Tchórzelski w swojej karierze nieraz wcielał się w rolę demiurgicznego i okrutnego ojca, który wydaje wyroki na całe życie. Nie ma żadnych wątpliwości, że to wielka kreacja.

Grzegorz Giedrys, „Gazeta Wyborcza”

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.