Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

In Extremis

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 10 maja 2008 r.


„In Extremis” to ostra romantyczno-anarchistyczna opowieść o miłości, pasji i intelektualnym buncie. Akcja rozgrywa się w Paryżu XII wieku. Dwa główne wątki sztuki to miłość Heloizy i Abelarda oraz spór filozoficzno-religijny między Abelardem – średniowiecznym logikiem i teologiem – i św. Bernardem z Clairvaux wpływowym wrogiem intelektualnych elit. Nieortodoksyjne poglądy religijne Abelarda doprowadzają do konfrontacji obu bohaterów. Dochodzi do „wojny” osobowości, w czasie której debata teologiczna przeradza się w śmiertelną grę prowadzącą do rozlewu krwi.  Echa tego sporu słyszymy jeszcze dzisiaj i wciąż zadajemy sobie pytania o granicę ludzkiej wolności.

Twórczość angielskiego dramatopisarza często określana jest mianem teatru politycznego. Howard Breton uchodzi za pisarza kontrowersyjnego, który swoje tezy, często niepopularne i niewygodne, w swoich dramatach podaje wprost, nie ubierając ich w piękne słowa woalujące prawdę przedstawioną.


Udział biorą: Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Teresa Stępień-Nowicka, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Ryszard Balcerek, Mieczysław Banasik, Dariusz Bereski, Jarosław Felczykowski, Radosław Garncarek, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski.

Czas trwania: 2 godziny 20 minut (jedna przerwa)

SPEKTAKL UHONOROWANY NAGRODAMI: wyróżnienie dla Sławomira Maciejewskiego za rolę Bernarda z Clairvaux na VII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2008); nagroda UMK za sezon 2007/2008 dla Sławomira Maciejewskiego za rolę Bernarda z Clairvaux.

Dawno nie dałam się w teatrze tak porwać opowieści i tak przekonać aktorom, że są tymi, których grają. Dawno nie dałam się tak wciągnąć w dyskusję. (Mirosława Kruczkiewicz,„Nowości”, 16.05.2008).

Howard Breton
„In Extremis” Historia Abelarda i Heloizy
Przekład: Krzysztof Puławski
Reżyseria i scenografia: Iwona Kempa
Kostiumy: Katarzyna Zawistowska

Ticket prices: normal – 25 PLN, reduced – 18 PLN, school – 16 PLN