Gabriela Zapolska

Ich czworo

Reżyseria: Karina Piwowarska

Premiera: 7 maja 2011 roku


Akcja dramatu (z elementami komediowymi) obejmuje tydzień od Wigilii do Sylwestra. „To przecież miał być dzień Świąteczny!” – krzyczy przez nakryty stół Żona (Maria Kierzkowska) do zdradzanego Męża (Marek Milczarczyk), który już jej nie kocha, bo ona nie daje mu na to szansy. Jest mocno zniecierpliwiona, ponieważ jej kochanek, Fedycki (Michał Marek Ubysz) nie przyszedł „na czwartego”, aby podzielić się opłatkiem. Fedycki nie ma czasu, gdyż uwodzi, z powodzeniem, Wdowę (Anna Romanowicz-Kozanecka), której jest dłużnikiem. I co najgorsze „nie do pary nas siedzi! – krzyczy dalej Żona – więc ciekawe, które z nas w tym roku umrze?”. Ona czy Dziecko? „Na czwartego” przychodzi „na szczęście” Panna Mania (Matylda Podfilipska). Panna Mania – nauczona przez trudy życia sprytu i bezwzględności, w rozpadzie rodziny widzi dla siebie życiową szansę, pilnie więc staje się „narzędziem opatrzności”, kierując intrygą tak, by już w noc Sylwestrową zająć miejsce Żony. „Jakie tu miał pan profesor życie? ciągłe sprzeczki? awantury? Ja biedna nie chciałabym w takim piekle żyć! Ja się domem zajmę. Będzie cicho, będzie dobrze…”. Bo najważniejsze, aby nie było skandalu! Brudy zostają zamiecione pod dywan. Świadkiem i ofiarą rozpadu rodzinnego układu jest Dziecko. Przyjrzyjmy się więc dokładnie swojemu dzieciństwu, przyjrzyjmy się swojemu rodzicielstwu poprzez tę świetną, aktualną komedię, napisaną sto cztery lata temu – Karina Piwowarska


Udział biorą: Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Marek Milczarczyk, Michał Marek Ubysz oraz Pola Korecka/Anna Lorek.

Czas trwania: 1 godz. 20 min. (bez przerwy)

Reżyseria: Karina Piwowarska
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Paciorek
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Fotografie: Wojtek Szabelski

Recenzje:

Naturalistyczna tragifarsa „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej, w reżyserii Kariny Piwowarskiej, to spektakl szalenie atrakcyjny w formie, przy tym  niezwykle udany artystycznie, śmieszny i straszny, bolesny i mądry, przerażający i przenikliwy. To przejmujące studium głupoty, które prowadzi do tragedii.

Wiesław Kowalski, Teatr dla Was
Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.