Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Dziwka z Ohio

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Wideo
  • Plakat
  • Recenzje
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 28 czerwca 2015, Scena na Zapleczu


Żebrak Hojbitter w dniu swoich siedemdziesiątych urodzin postanawia sprawić sobie prezent w postaci kilku miłych chwil z prostytutką Bronacacki. Starzec nie śmierdzi jednak groszem i próbuje się targować. Kiedy po długich negocjacjach transakcja dochodzi do skutku, męskość starca odmawia posłuszeństwa. Rozgoryczonego i ogołoconego z szekli ojca znajduje jego syn Hojmar. Daje to początek wzajemnym wyrzutom i oskarżeniom, ale i szczerym wyznaniom uczuć ukrytych do tej pory za fasadą cynizmu i wrogości. „Dziwka z Ohio” to pełna nostalgii oraz ciepłego humoru opowieść o samotności, poszukiwaniu miłości, nigdy niespełnionych marzeniach i nie zawsze łatwych relacjach między ojcem i synem.

Przewrotny dramat Levina nawiązuje po trosze do stylistyki Felliniego. Początkowo używa pozornie grubej kreski, szafuje manifestacyjną wulgarnością, jarmarcznymi chwytami. Ale tak naprawdę więcej w nim z ducha „Czekając na Godota” czy „Końcówki” Samuela Becketta. To bardzo uniwersalna, egzystencjalna opowieść o samotności, o braku miłości, o przemijaniu. O wiecznym marzeniu, karmieniu się ułudami, o wiecznym czekaniu na wielką chwilę spełnienia. Tymczasem życie upływa i nic nie nadchodzi. Tytułowe marzenie starego żebraka o luksusowym domu publicznym, gdzieś w niewyobrażalnie dalekim Ohio, autor traktuje jako metaforę ludzkiego losu, naznaczonego jak grzechem pierworodnym nieustającą tęsknotą za nieosiągalnym. 


Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski

Czas trwania: 1 godzina 5 minut (bez przerwy)

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT.

Dziwka z Ohio

Ta świetna literatura dramatyczna – choć niełatwa – napotkała tu na „swoich” aktorów. No bo trudno sobie wyobrazić lepszego Hojbittera niż Niko Niakas.” (Anita Nowak, teatrdlawas.pl 4.10.2015 r.)

Horzyca czuje Levina!, Anita Nowak, Teatr dla Was

Wulgarny i niezwykle czuły spektakl, Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza Toruń

Hanoch Levin „Dziwka z Ohio”
Przekład: Michał Sobelman
Reżyseria: Bartosz Zaczykiewicz
Scenografia: Jan Kozikowski 
Muzyka: Marcin Partyka
Konsultacja ruchu scenicznego: Leszek Bzdyl

Obsada:
Broncacki: Małgorzata Abramowicz
Hojbitter: Niko Niakas
Hojmar: Paweł Tchórzelski

 

normalny – 30 zł, ulgowy – 22 zł, szkolny – 20 zł