Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Dzika kaczka

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 5 grudnia 2009


„Dzika kaczka” uznawana jest za najwyższe osiągnięcie Henryka Ibsena i jeden z najwybitniejszych dramatów XIX wieku. Sztuka napisana w 1884 r. doczekała się premiery teatralnej już rok po powstaniu i wywołała zakłopotanie zarówno widzów, jak i krytyków. Tekst również dzisiaj brzmi aktualnie, ponieważ problem prawdy i kłamstwa towarzyszy ludziom od wieków. Ibsen ukazuje ustabilizowane, spokojne i szczęśliwe życie kochającej się rodziny,  ale jej szczęcie oparte jest na kłamstwie, grze pozorów. Po wielu latach nieobecności w rodzinne strony powraca Gregers Werle, człowiek opętany ideą prawdy. Wraca, aby rozprawić się z przeszłością. Gregers odkrył tajemnicę i jako bezwzględny przeciwnik kłamstwa i obłudy, postanowił powiedzieć Hjalmarowi całą prawdę, mając przekonanie, że wybawi rodzinę z nieszczęścia, w którym żyje od wielu lat. Wyjawienie prawdy zburzyło ustalony porządek i harmonię życia rodziny, a skutki dotknęły każdego jej członka i w konsekwencji doprowadziły do tragedii. Czym jest więc prawda, sprawiedliwość? Jaką wartość ma ludzkie życie? Czy człowiek ma prawo ingerować w cudze życie rodzinne, nawet jeśli ma dobre intencje?


Udział biorą: Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Mirosława Sobik, Sławomir Maciejewski (gościnnie), Tomasz Mycan, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz.

Czas trwania: 1 godz. 20 min. (bez przerwy)

Dziecko kłamcy, kłute kłamstwem w oczy, nazbyt wszystko widzące, postanawia pomóc rodzinie ślepców spojrzeć prawdzie w oczy. Może gdyby pamiętało, że sprawiedliwość ma zasłonięte oczy, że tylko ślepa sprawiedliwość będzie sprawiedliwą, bo niewidzącą własnego w sprawiedliwości położenia i celu, wszystko potoczyłoby się inaczej – byle do wiosny, kiedy to kaczki opuszczają gniazda i zaczynają swoje podniebne życie. Trzeba marzyć, żeby żyć. (Paulina Danecka, Nowa Siła Krytyczna, 16.12.2009)

Recenzja_Dzika_kaczka

Henrik Ibsen „Dzika kaczka” (Vildanden)
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria i opracowanie tekstu: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia i kostiumy: Dorota Kołodyńska, Katarzyna Proniewska-Mazurek
Muzyka: Michał Lorenc

Ticket prices: normal – 30 PLN, reduced – 22 PLN, school – 20 PLN