Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Dostoevsky-Trip

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Prapremiera polska: 30 grudnia 2008 roku

SPEKTAKL ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – MECENAT 2008


Władimir Sorokin uznawany jest za ojca nowej rosyjskiej dramaturgii. Jego sztuki, pisane pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych dopiero dziś zaczynają być doceniane i wystawiane na scenach rosyjskich i europejskich. W Polsce Sorokin jest znany głównie jako powieściopisarz, a najgłośniejszą jego książką na polskim rynku jest wydany w 2005 r. „Lód”. „Dostoevsky-trip” pokazuje grupę ludzi uzależnionych od… literatury. Był już Genet, Celine, Sartre, Faulkner, Beckett, Stendhal, Flaubert, Kafka, Joyce, Tomasz Mann, teraz dealer dostarcza nowość (!) – Dostojewskiego. Siedmioro bohaterów zażywa narkotyk-dostojewski i udają się w podróż (ang. trip), w inny stan świadomości. Uciekając od rzeczywistości poprzez świat bohaterów „Idioty” Dostojewskiego, docierają do zakamarków swoich przeżyć. Każdy z członków grupy przywołuje najbardziej wstrząsające wspomnienie z dzieciństwa. Siedem różnych historii i każda bolesna. „Zażywając” literaturę, chcieli zapomnieć. Jednak, jak na końcu mówi dealer, „Dostojewski w czystej postaci ma działanie śmiertelne”.
Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.


Udział biorą: Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Radosław Garncarek, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski, Grzegorz Woś.

Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy)

(…) kompozycja spektaklu jest  zgrabna i zwarta. Tempo przedstawienia świetne. Bardzo ciekawie wypada zróżnicowanie ruchu w scenach zbiorowych. Jedne bardzo dynamiczne, inne statyczne, to znowu zastygające w żywe obrazy. (…) Dobrze, że toruński teatr sięgnął po Sorokina. I dobrze, że w takim klimacie go zrealizował. „Dostoevsky- trip” widzów nie zabija (Anita Nowak, Teatr dla Was, 11.01.2009).

Recenzja_Dostoevsky_trip

Władimir Sorokin
„Dostoevsky-Trip”
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria i scenografia: Wasilij Sienin (Rosja)
Kostiumy: Kristine Abika (Łotwa)

Ticket prices: normal – 30 PLN, reduced – 22 PLN, school – 20 PLN