Sierpień
ndpnwtśrczptso
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Człowiek z Bogiem w szafie

  • Opis
  • Zdjęcia
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ceny biletów

Premiera: 24 kwietnia 2010 roku


Jesteś pewien zawartości swojej szafy? Uważaj, możesz się zaskoczyć. Lepiej do niej zajrzyj. Bo może się okazać, że tak jak w sztuce Michała Walczaka, to właśnie tam, między płaszczami i kulkami na mole, ukrywa się Bóg. Dlaczego Walczakowski Bóg mieszka w szafie? Nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo, czy zatrzymał się tam na zawsze, czy tylko na chwilę. To, co o nim wiemy na pewno, to to, że bywa zabawny i lubi pizzę z oliwkami. I że nigdy nie opuszcza szafy. Kiedy Bóg siedzi w swojej bezpiecznej szafie, na zewnątrz toczy się życie: trwają gorączkowe przygotowania do przyjazdu Jana Pawła II, których zagorzałą uczestniczką jest Kobieta Bardzo Wierząca, a para nastolatków – Kama i Adam – korzystając z okazji, jakim jest wyjście rodziców chłopaka na spotkanie z papieżem, przeżywa pierwsze miłosne uniesienia. Świat poza szafą boryka się z codziennymi problemami, podejmuje ważne decyzje, poszukuje stałych wartości, a także boskiej obecności, o której nie wie, że jest na wyciągnięcie ręki.

„Człowiek z Bogiem w szafie”, sztuka, która powstała w ramach konkursu na dramat inspirowany życiem i twórczością Jana Pawła II, ogłoszonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie jest refleksją na temat dziedzictwa papieskiego nauczania w życiu zarówno prywatnym, jak i zbiorowym jego rodaków. Niepozbawiona humoru, wpisana we współczesne ramy sztuka jest z jednej strony podjętym w sposób twórczy tematem tak obecności Jana Pawła II w życiu Polaków, jak i obecności Boga w życiu człowieka, z drugiej zaś – odrobinę żartobliwą powiastką o mieszkającym w szafie Bogu, który jest bliżej, niż myślimy. Walczakowski Bóg z szafy ukrywa się, bo może chce odpocząć i spokojnie porozmyślać. Może ucieka od ludzi i świata. A może po prostu siedzi tam, bo chce być blisko, zawsze pod ręką.


Udział biorą: Aleksandra Lis (gościnnie), Ewa Pietras, Teresa Stępień-Nowicka, Jarosław Felczykowski, Jerzy Gliński (gościnnie), Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan.

Czas trwania: 1 godzina 20 minut (bez przerwy)

„Człowiek z Bogiem w Szafie” okazał się aktorskim wyzwaniem dla Tomasza Mycana, bowiem zagrał on wiele postaci – urzędnika, księdza, policjanta. Zmieniał sceniczne kreacje, reprezentując wysoki kunszt sceniczny i udowadniając, że odnajduje się w każdej roli. (Marta Pomykaj, „Dziennik Teatralny” Toruń, 30.12.2013)

Recenzja_Marta_Pomykaj_Dziennik_Teatralny

Reżyseria: Piotr Kruszczyński
Scenografia: Jan Kozikowski
Muzyka, aranżacje, opracowanie muzyczne: Bartosz Chajdecki
Dramaturgia ruchu: Iwona Pasińska

Ticket prices: normal – 30 PLN, reduced – 22 PLN, school – 20 PLN