IDEA: 
Chcemy stworzyć projekt edukacji kulturalnej dla seniorów, dzięki któremu poznają oni bliżej język współczesnego teatru i zdobędą nowe narzędzia interpretacyjne. Dużo miejsca poświęcimy zagadnieniom takim jak: nagość w teatrze, teatr a polityka, performans, nowe media w teatrze. Nie zabraknie jednak także historii teatru, do której odwołania pozwolą dokładniej przyjrzeć się mechanizmom współczesnego teatru. Konwersatoria i wykłady zostaną wzbogacone o warsztaty praktyczne.

Prowadzenie: pedagog teatru/zaproszeni goście-aktorzy, realizatorzy, badacze
Miejsce: przestrzenie teatru
Terminy: raz w miesiącu
Koszt: 10 zł/os.
Grupa docelowa: seniorzy
Liczba uczestników: 10-15 osób
Czas trwania zajęć: 1,5 godziny

PROPONOWANE TEMATY ZAJĘĆ:

To słowo na ,k”… Kiedy teatr potrzebuje wulgaryzmów?
Wulgaryzmy – pozwalają rozładować emocje, wkraczają w wiele stref życia codziennego, pojawiają się w debacie publicznej, wywołują irytację i zniesmaczenie. A czy teatr potrzebuje wulgaryzmów i co z nimi robi? Podczas warsztatów porozmawiamy bez skrępowania o ich roli w konstruowaniu tekstu scenicznego i budowaniu postaci. Wulgaryzmy będą dla nas także punktem wyjścia do twórczych działań na temat języka, przemian, jakie się w nim dokonują oraz jego roli w kształtowaniu naszego świata.

Ciało to nasz materiał. O nagości w teatrze.
Nagość w teatrze wywołuje szereg dyskusji oraz kontrowersji. Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej temu środkowi scenicznemu. Czy nagość jest twórcom nie zbędna, jakie budzi emocje i refleksje, wzmacnia przekaz płynący ze sceny? Jaka jest granica między pięknem a wulgarnością? Jakie znaczenia może nieść nagie ciało? Poznamy przykłady nagości jako narzędzia scenicznego wyrazu z historii teatru polskiego. Skupimy się także na relacjach między kondycją naszej cielesności, a naszym samopoczuciem, energią do działania, a także duchowością. Jak wyzwolić moc z naszych ciał? Warsztaty zostaną uzupełnione o ćwiczenia choreo graficzne i rozluźniające.

Teatr, który zabiera głos. O polityczności teatru i polityce w teatrze.
Teatr jest przestrzenią, w której twórcy i widzowie wielokrotnie zabierają głos w sprawach polityczno-społecznych, protestują, upominają się o wykluczonych i prawa jednostki. Podczas warsztatów porozmawiamy o koncepcjach teatru politycznego, sięgając do przykładów spektakli XX i XXI wieku. Zastanowimy się, kiedy teatr nie powinien milczeć oraz co odróżnia go od trybuny politycznej. Podczas działań scenicznych stworzymy Agorę – miejsce wymiany opinii oraz szukania porozumienia ponad podziałami. Dzięki twórczym zadaniom będziemy doskona lić się w sztuce dobrego dialogu oraz empatii.

Czy ekran zagraża aktorowi? O nowych mediach w teatrze.
Na czym polega fenomen, który niektórzy nazywają magią teatru? Na bezpośredniej obecności aktora tu i teraz? Na przepływie energii pomiędzy sceną a widownią? I jaką właściwie rolę pełnią w tym procesie ekrany, projekcje, kamery? Zakłócają go, a może odkrywają przed widzem nowe przestrzenie? Podczas warsz tatów porozmawiamy o wpływie nowych mediów na język teatralny. Sięgając do przykładów spektakli, zastanowimy się nad użytecznością multimediów. Dyskusję uzupełnią zadania praktyczne z użyciem kamery.

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.